Ivo Lill annab täiusele Vaadeldes klaasikunstnik Ivo Lille loomingu tehnilisi ja kunstilisi aspekte, saab veendunult väita, et see on fenomenaalne. Kunstnik lükkab ümber arusaamu klaasist kui haprast ja p. . 2012 Postimees Ivo Lill annab täiusele vormi
Anno 1997
Eesti kunsti esindusgalerii E-Kunstisalong alustas tööd jaanuaris 1997 ja on kõige vanem eragalerii Eestis. Galerii on korraldanud oksjone 26 aastat, järjekorras on tulemas 53.oksjon. E-Kunstisalong tegeleb eesti kunstiklassika ja kaasaegse kunsti müügiga ning näituste korraldamisega.

E-poest ostetud teosed saadame teieni kulleriga
1-3 tööpäeva jooksul. Transport alates 20 €.

Ivo Lill annab täiusele vormi

Kadri Asmer, kunstiajaloo magistrant 26. nov. 2012

Vaadeldes klaasikunstnik Ivo Lille loomingu tehnilisi ja kunstilisi aspekte, saab veendunult väita, et see on fenomenaalne. Kunstnik lükkab ümber arusaamu klaasist kui haprast ja p..

Vaadeldes klaasikunstnik Ivo Lille loomingu tehnilisi ja kunstilisi aspekte, saab veendunult väita, et see on fenomenaalne. Kunstnik lükkab ümber arusaamu klaasist kui haprast ja piiratud võimalustega materjalist, luues optilisi sisemise struktuuriga skulptuure. Viimases peitub ka peamine võti Lille loomingu vaatlemisel: välisest vormist tuleb minna sügavamale, skulptuuri sisse. Lille loomingut leiab muuseumide ja erakollektsionääride kogudest üle maailma, ka näiteks Rooma paavsti ja Jaapani keisri kunstikogust. Rahvusvaheliselt hinnatud ja mitmeid mainekaid preemiaid pälvinud kunstnik osalebki näitustel peamiselt välisriikides.

Eestis harva isikunäitusi korraldava kunstniku loomingut on nüüd võimalik näha Tartu E-Kunstisalongis, kus on eksponeeritud peamiselt viimase aasta jooksul valminud klaasskulptuurid.

Lehtklaasi külmtöötlus

Klassikaline kunstiajalugu hindab kunstiteose täiust peamiselt kolme kriteeriumi järgi: sellest peab nähtuma idee, ilu ja tehniline meisterlikkus. Kõik need omadused on tasakaalustatud kujul ühendatud ka Lille loomingus.

Ta annab klaasile nüansirikka vormi ja loob sellele omakorda dünaamilise struktuuri. Viimasesse on peidetud nii interpretatsioone põhjamaisest loodusest kui maailma tajumise filosoofiat - näilise ja tegeliku ruumi illusioone.

Lill kasutab skulptuurides peamiselt lehtklaasi, mida maailmas toodetakse praegu vaid USAs ja ©veitsis. Lehtklaasi külmtöötlus on füüsiliselt raske, väga mahukas ja aeganõudev töö, mis ühtlasi seletab, miks kogu maailmas tegelevad sellega väga vähesed.

Üldistavalt näeb tööprotsess välja järgmiselt: klaasplokist lõigatakse välja lehed, mida üksteise külge liimides saadakse skulptuurile vajalikud mõõtmed. Protsessi käigus lisab kunstnik lehtede vahele värvi või rakendab erinevaid tehnikaid, näiteks söövitab, kuumutab, graveerib, joonistab ornamente jne. Skulptuurile kuju andmiseks tuleb seda vastavalt kontseptsioonile saagida, puurida ja lihvida.

Kõik see nõuab kunstnikult lisaks tehnilistele oskustele ja loomingulisusele ka professionaalset intuitsiooni. Viimast just seepärast, et teosed sünnivad kildhaaval ja kiht-kihilt, mis tähendab, et täiusliku lõpptulemuse saavutamiseks on eksimisruumi minimaalselt.

Optiline konstruktivism

Klaasikunstile tuleb läheneda mõnevõrra teisiti kui näiteks maalile või läbipaistmatust materjalist skulptuuridele. Nii ei tohiks ka Lille loomingu puhul piirduda ainult välise vormi hindamisega ning käsitleda neid vaid kui visuaalset elamust pakkuvaid objekte. Minna tuleb klaasi sisse, et näha selle erinevaid kihte ja tajuda skulptuuri sisemist elu.

Lille konstruktivism seisnebki uue ruumi, maailma loomises, mis päris lõpuni ehk jääbki tabamata - klaasi optilised omadused mängivad vaataja silmaga ning paistavad iga nurga alt isemoodi. Näiteks teos «Vaatame tõtt» peidab sisemuses profiilis nägusid, mis skulptuuri ümber liikudes hakkavad teineteisele otsa vaatama.

«See on tohutu võimaluste maa,» on kunstnik ise kinnitanud, lükates sel moel ümber ka arusaama klaasobjektist kui külmast ja emotsioonitust materjalist.

Küll on aga klaasskulptuurid eksponeerimisel üsna pretensioonikad, eeldades õiget interjööri ja valgust. Üllatav on asjaolu, et klaasist skulptuurid toimivad sageli kõige paremini hoopis vabas õhus ja looduslikus keskkonnas. Ekslik on arvata, et klaasist skulptuurid ei sobi oma omadustelt linnaruumi või aedadesse.

Vastupidi, klaas on ajatu ja vastupidav materjal, mille väärtus ei kahane stiili ega maitsete muutumisega, õige hooldamise korral ei kaota see oma võlu ka aastatega.

Ivo Lille klaas­skulptuurid

Avatud 30. novembrini

Tartu E-Kunstisalongis

26.11.2012 PostimeesViimati lisatud teosedOtsi konkreetset autorit nime või nimeosa järgi.
Täisnimekiri on nähtav ülal lingi Autorid kaudu.

Vaata tehnikate järgi  —  

Vaata teemade järgiKunsti ost ja müük
E-Kunstisalong pakub laias valikus klassikalist ja modernset kunsti. Enamik galeriis müügil olevaid töid on üleval ka koduleheküljel. Vaata veebis või tule galeriisse vaatama!


Head Eesti kunsti

Eesti kunsti müük, kunstigalerii, kunstioksjonid, vanem Eesti kunst, kaasaegsed Eesti kunstinkud. Eesti maal, graafika, skulptuur, terrakota, akvarell, õlimaal ja pastell.

Alates 1997. aastast
Galerii alustas tööd jaanuaris 1997. E-Kunstisalong korraldab oksjone, müüb kunstiklassikat ja kaasaegset kunsti, kureerib näitusi ning annab välja kunstialbumeid.


Eesti kunstioksjonid

Kas teadsid, et E-kunstisalong on Eesti vanim järjepidevalt tegutsev galerii, mis on pidevalt korraldanud kunstioksjoneid. Tule kindlasti osalema kevadoksjonile ja sügisoksjonile!

Vaata ka galerii tegemisi Facebookis

Kontaktandmed
E-Kunstisalong OÜ, reg. 11699523,
Tehase 16, Tartu, 50107 
E-mail 
Kontakttelefon (+372) 7366 777

Veebidisain ja FastLion CMS aara.ee

Ivo Lill annab täiusele

Vaadeldes klaasikunstnik Ivo Lille loomingu tehnilisi ja kunstilisi aspekte, saab veendunult väita, et see on fenomenaalne Kunstnik lükkab ümber arusaamu klaasist kui haprast ja piiratud võimalustega materjalist, luues optilisi sisemise struktuuriga skulptuure Vaadeldes klaasikunstnik Ivo Lille loomingu tehnilisi ja kunstilisi aspekte, saab veendunult väita, et see on fenomenaalne. Kunstnik lükkab ümber arusaamu klaasist kui haprast ja p..

Ivo Lill annab täiusele vormi

www.e-kunstisalong.ee © 2024 E-kunstisalong OÜ » Hea Eesti kunsti ost ja müük