Kadunud aarete otsingutel leitud E-kunstisalong korraldas vähetuntud pallaslase Gustav Mägi maalide näituse. Tänu E-kunstisalongi juhataja Tiia Karelsoni operatiivsele tegevusele on pildid taas kodus Kadunud aarete otsingutel leitud Gustav Mägi
Anno 1997
Eesti kunsti esindusgalerii E-Kunstisalong alustas tööd jaanuaris 1997. Galerii korraldab oksjone (Tallinnas, Tartus, Pärnus), tegeleb eesti kunstiklassika ja kaasaegse kunsti müügiga ning näituste korraldamisega.

E-poest ostetud teosed saadame teieni kulleriga
1-3 tööpäeva jooksul. Transport alates 20 €.

Kadunud aarete otsingutel leitud Gustav Mägi

Riin Kübarsepp, kunstikriitik 6. veebr. 2006

E-kunstisalong korraldas vähetuntud pallaslase Gustav Mägi maalide näituse.

Viimastel aastatel on palju räägitud väliseesti kunstist - nii näituste, oksjonite kui ka eriteemaliste konverentside näol. Eks pärandi kapist väljatoomine ja peidetud aarete leidmine ole alati erutav ja üllatusterohke. Seda enam, et sinna juurde kuulub rõõm tõdemusest “see ju meie küla mees".

Täna on põhjust rääkida vähetuntud väliseesti maalikunstnikust Gustav Mägist. 1914. aastal Narvas sündinud Mägi studeeris Pallase kunstikoolis Anton Starkopfi käe all skulptuuri. Teise maailmasõja lõpus Rootsi siirdununa töötas ta ennast üles hoopis omapärase sürrealistliku käekirjaga maalijana. Väliseesti kunstnikkonnaga Mägi siiski aktiivselt ei suhelnud, eelistades pigem eraklikumat elustiili.

Kunstnik suri 1994. aastal Stockholmis. Enne seda oli aga Eesti kunstimuuseum jõudnud kokku panna väljapaneku “Välis-Eesti kunst 50" Toompeal Rüütelkonna hoones, kus eksponeeriti ka kaks Mägi maali. Hiljem on mõned tema tööd liikunud meie oksjonimaastikul.

Erinevalt teistest tuntud väliseesti autoritest pole Mägi kunst sündinud dialoogis ühiskondlike paradigmadega. Tema tööd on loodud enda isiksuse ja ajastu kunstispetsiifiliste probleemide analüüsi tulemusena.

Näib, nagu Mägil polekski eksiilis tekkinud vastuolu 1930. aastate eesti kunstitraditsioonide loominguliste põhimõtete ja Teise maailmasõja järgse rahvusvahelise kunstiavangardiga, millega ta puutus kokku võõrsil. Meie kunstikäsitlused väliseesti kunstist seda aga üldjuhul eeldavad.

Korduvaks motiiviks trepp

Mägi loomingut on enim mõjutanud 1940. aastatel Rootsis levinud sürrealistlike rühmituste irratsionaalne maailm, milles on oma annus esoteerikat. Eelkõige iseloomustab tema töid sügav kompositsioonitunnetus ja pendeldamine reaalse ning irreaalse kujutlusilma piirimail.

Vaataja ees on salapärane unenäomaastik, milles objektid justkui lendleksid Browni liikumises siia-sinna, alludes samaaegselt õigetele kompositsioonireeglitele. Hõljuvate esemete kaost lõikab mitmel pildil korduva motiivina diagonaalis tõusev trepp. Sürrealistidele omaselt püüab temagi oma teoste kaudu vabastada visuaalset kujutlusvõimet mõistuse ja rutiini ahelaist. Samas pole need teosed valminud poolhallutsinatoorses seisundis, millega on põhjendanud oma piltide sündi näiteks Salvador Dali. Kujutiste detailsuse ja müstilisuse poolest meenutavad Mägi taiesed pigem Hieoronymus Boschi nägemuslikku ja Joan Miró biomorfset pildimaailma.

Nõnda on Mägi kasutanud ja liitnud osavalt eri autorite äratuntavaid stiilivõtteid ja sümboleid, saavutades seeläbi

siiski omanäolise terviku. Teiste väliseesti kunstnike seas ei leidu talle sarnast.

Alles avastamata kunstnik

Väliseesti kunst “kadunute otsingul"

1990. aastate alguseks oli üks arengujärk nii Eestis kui ka väljaspool piire lõppenud. See tõi kaasa olulised muudatused kunstielus, hakati otsima kontakte ning tooma välja Eesti kunstiloo “kadunud nimesid". Tee sünnimaale leidis taas Karin Lutsu, Jaan Grünbergi, Jaan Nõmmiku jt loominguline pärand.

Kunstnikuna pole Mägi küll selline tunnustatud talent nagu Eerik Haamer, Endel Kõks või Arno Vihalemm, kuid torkab siiski silma koolitatud ja rafineeritud maalilaadi poolest. Mägi esimene isikunäitus Eestis toimus selle aasta jaanuaris Ammende villas. Eestisse jõudsid taiesed peaaegu juhuslikult Stockholmi kunstikollektsionääri Jakobi kaudu, olles eelnevalt kopitanud arhivaari keldris pea kakskümmend aastat. Tänu E-kunstisalongi juhataja Tiia Karelsoni operatiivsele tegevusele on pildid taas kodus.


Viimati lisatud teosedOtsi konkreetset autorit nime või nimeosa järgi.
Täisnimekiri on nähtav ülal lingi Autorid kaudu.

Vaata tehnikate järgi  —  

Vaata teemade järgiKunsti ost ja müük
E-Kunstisalong pakub laias valikus klassikalist ja modernset kunsti. Enamik galeriis müügil olevaid töid on üleval ka koduleheküljel. Vaata veebis või tule galeriisse vaatama!


Head Eesti kunsti

Eesti kunsti müük, kunstigalerii, kunstioksjonid, vanem Eesti kunst, kaasaegsed Eesti kunstinkud. Eesti maal, graafika, skulptuur, terrakota, akvarell, õlimaal ja pastell.

Alates 1997. aastast
Galerii alustas tööd jaanuaris 1997. E-Kunstisalong korraldab oksjone, müüb kunstiklassikat ja kaasaegset kunsti, kureerib näitusi ning annab välja kunstialbumeid.


Eesti kunstioksjonid

Kas teadsid, et E-kunstisalong on Eesti vanim järjepidevalt tegutsev galerii, mis on pidevalt korraldanud kunstioksjoneid. Tule kindlasti osalema kevadoksjonile ja sügisoksjonile!

Vaata ka galerii tegemisi Facebookis

Kontaktandmed
E-Kunstisalong OÜ, reg. 11699523,
Tehase 16, Tartu, 50107 
E-mail 
Kontakttelefon (+372) 7366 777

Veebidisain ja FastLion CMS aara.ee

Kadunud aarete otsingutel leitud

Viimastel aastatel on palju räägitud väliseesti kunstist - nii näituste, oksjonite kui ka eriteemaliste konverentside näol Eks pärandi kapist väljatoomine ja peidetud aarete leidmine ole alati erutav ja üllatusterohke E-kunstisalong korraldas vähetuntud pallaslase Gustav Mägi maalide näituse.

Kadunud aarete otsingutel leitud Gustav Mägi

www.e-kunstisalong.ee © 2023 E-kunstisalong OÜ » Hea Eesti kunsti ost ja müük