Kunst või teadus - «Infograafika» on Olev Soansi (1925-1995) termin, mis tähistab kunstniku püüet anda informatsiooni edasi võimalikult detailselt ja täpselt erinevate graafikatehnikate. . märtsini ©1995-2007 Postimees Postimees Kunst või teadus - Olev Soansi kaardid
Anno 1997
Eesti kunsti esindusgalerii E-Kunstisalong alustas tööd jaanuaris 1997 ja on kõige vanem eragalerii Eestis. Galerii on korraldanud oksjone 26 aastat, järjekorras on tulemas 53.oksjon. E-Kunstisalong tegeleb eesti kunstiklassika ja kaasaegse kunsti müügiga ning näituste korraldamisega.

E-poest ostetud teosed saadame teieni kulleriga
1-3 tööpäeva jooksul. Transport alates 20 €.

Kunst või teadus - Olev Soansi kaardid

Kadri Asmer 22. märtsil 2007

«Infograafika» on Olev Soansi (1925-1995) termin, mis tähistab kunstniku püüet anda informatsiooni edasi võimalikult detailselt ja täpselt erinevate graafikatehnikate..

«Infograafika» on Olev Soansi (1925-1995) termin, mis tähistab kunstniku püüet anda informatsiooni edasi võimalikult detailselt ja täpselt erinevate graafikatehnikate abil. Seega, rääkides infograafikast, ei saa mööda Olev Soansist ja vastupidi. Need kaks kuuluvad kokku. E-Kunstisalongis on avatud Olev Soansi graafiliste kaartide näitus. Aasta 1975 on kujuteldav piir Olev Soansi loomingus. Sellal valmis esimene infograafiline «Eesti kultuurilooline kaart». Algas oluline periood eesti graafikakunstis. Soansile ei olnud enam fantaasia ja kujutelmad tähtsad, nendest ei piisanud.

Teda ei rahuldanud ainuüksi kunstniku eneseväljendus, vaid ta toetus teadmistele ja faktidele, seades eesmärgiks jäädvustada Eestit sellisena, nagu ta siis oli. Otsekui ajendatuna kahtlustest, et siinne kultuur võiks kaduda, nägi ta selliste kaartide loomises pärandit tulevastele põlvedele.

Meeskond spetse

Olev Soans isiksusena oli fenomenaalne ja seda liialdusteta. Ta järgis ideed, et kunstil ja teadusel on palju rohkem ühist, kui on tavaks arvata. Ka temas endas olid ühel ajal peidus nii kunstnik kui ka teadlane. Toetudes senisele teadmistepagasile ning seda edasi täiendades oskas ta selle ühendada oma kunstnikuandega.

Tulemuseks oli enam kui 30 tööst koosnev kaartide kogu aastatest 1975-1995.

Kaartide loomisel osales kogu meeskond oma ala spetsialiste eri elualadelt. See on ka mõistetav, sest ühe kaardi info hulka on mõõdetud ligi 200 raamatuleheküljel esitatud materjaliga. Üksi olnuks seda kõike teha võimatu.

Pidevalt oli tegev Endel Soans, kelle päralt oli kartograafiline külg. Sügavtrükitõmmiseid tegi kaartidest Eesti Graafika Eksperimentaalateljee endine vanemtrükkal Voldemar Kann.

Eraldi võiks veel välja tuua Eesti purjesõidu ajalugu käsitleva kaardi (1976-1979), mille juures oli nõuga abiks kirjanik Lennart Meri. Tuntud ja hinnatud nimesid seisab iga kaardi valmimise taga, kuid lõpliku vormi ja ilu andis neile siiski Olev Soans.

Kaardid ja aeg

Sellel näitusel on 14 infograafilist kaarti, millest enamik olid tellimustööd. Lisaks eelmainitud kultuuriloolisele ning purjesõidu ajalugu kujutavale kaardile võib näha kaarte eri elualadelt.

Seega pole see näitus ainuüksi kunstihuvilisele, vaid igaüks peaks leidma oma huviorbiiti kuuluva temaatika. Olgu selleks kirjandus, arhitektuur, koorilaul, loodus, läänemeresoome rahvad vms.

Kindlasti peaks näitusekülastaja võtma aega ja süüvima väljapanekusse, avastamaks neid pisikesi detaile ja nüansse, mis igas kaardis peidus on.

Nii võib leida kultuuriloolisel kaardil asuvalt Tallinna plaanilt Olev Soansi enda portree või tema Rataskaevu tänavalt pärineva puudli.

Läänemeresoomlasi kujutavalt kaardilt tunneme ära soome rahvusromantiku Akseli Gallen-Kallela Kalevala-ainelised kompositsioonid ja Kristjan Raua illustratsioonid.

Suursugusena mõjub koorilaulu arengulugu kui eestlaste laulutraditsiooni käsitlev kaart, mis on pühendatud Gustav Ernesaksa 80 aasta juubelile.

Kõik need kaardid on omaette meistritööd, vajades uurimist ja süvenemist, kuuludes nii kunsti kui teaduse piiresse. Kuid eelkõige väärib imetlust Olev Soansi keskendumisvõime, järjepidevus ja kannatlikkus, mida niisugune töö nõuab.

Näitus

Olev Soans

«Infograafika»

E-Kunstisalongis 23. märtsini


©1995-2007 Postimees

Postimees


Viimati lisatud teosed



Otsi konkreetset autorit nime või nimeosa järgi.
Täisnimekiri on nähtav ülal lingi Autorid kaudu.

Vaata tehnikate järgi



  —  

Vaata teemade järgi



Kunsti ost ja müük
E-Kunstisalong pakub laias valikus klassikalist ja modernset kunsti. Enamik galeriis müügil olevaid töid on üleval ka koduleheküljel. Vaata veebis või tule galeriisse vaatama!


Head Eesti kunsti

Eesti kunsti müük, kunstigalerii, kunstioksjonid, vanem Eesti kunst, kaasaegsed Eesti kunstinkud. Eesti maal, graafika, skulptuur, terrakota, akvarell, õlimaal ja pastell.

Alates 1997. aastast
Galerii alustas tööd jaanuaris 1997. E-Kunstisalong korraldab oksjone, müüb kunstiklassikat ja kaasaegset kunsti, kureerib näitusi ning annab välja kunstialbumeid.


Eesti kunstioksjonid

Kas teadsid, et E-kunstisalong on Eesti vanim järjepidevalt tegutsev galerii, mis on pidevalt korraldanud kunstioksjoneid. Tule kindlasti osalema kevadoksjonile ja sügisoksjonile!

Vaata ka galerii tegemisi Facebookis

Kontaktandmed
E-Kunstisalong OÜ, reg. 11699523,
Tehase 16, Tartu, 50107 
E-mail 
Kontakttelefon (+372) 7366 777

Veebidisain ja FastLion CMS aara.ee

Kunst või teadus -

«Infograafika» on Olev Soansi (1925-1995) termin, mis tähistab kunstniku püüet anda informatsiooni edasi võimalikult detailselt ja täpselt erinevate graafikatehnikate abil Seega, rääkides infograafikast, ei saa mööda Olev Soansist ja vastupidi «Infograafika» on Olev Soansi (1925-1995) termin, mis tähistab kunstniku püüet anda informatsiooni edasi võimalikult detailselt ja täpselt erinevate graafikatehnikate..

Kunst või teadus - Olev Soansi kaardid

www.e-kunstisalong.ee © 2024 E-kunstisalong OÜ » Hea Eesti kunsti ost ja müük