Kunstiklassika Valter Ojakääru kogust Ojakäärude pere kunstiteosed pannakse oksjonile, aga helilooja vaimne pärand vajaks omaette muuseumi. Laupäeval Tartus E-Kunstisalongis toimuval oksjonil saab osta Eesti kunstikl. . " Kunstiklassika Valter Ojakääru kogust müüakse oksjonil
Anno 1997
Eesti kunsti esindusgalerii E-Kunstisalong alustas tööd jaanuaris 1997. Galerii korraldab oksjone (Tallinnas, Tartus, Pärnus), tegeleb eesti kunstiklassika ja kaasaegse kunsti müügiga ning näituste korraldamisega.

E-poest ostetud teosed saadame teieni kulleriga
1-3 tööpäeva jooksul. Transport alates 20 €.

Kunstiklassika Valter Ojakääru kogust müüakse oksjonil

Mari Peegel, Eesti Päevaleht 21. märtsil 2017

Ojakäärude pere kunstiteosed pannakse oksjonile, aga helilooja vaimne pärand vajaks omaette muuseumi. Laupäeval Tartus E-Kunstisalongis toimuval oksjonil saab osta Eesti kunstikl..

Ojakäärude pere kunstiteosed pannakse oksjonile, aga helilooja vaimne pärand vajaks omaette muuseumi. Laupäeval Tartus E-Kunstisalongis toimuval oksjonil saab osta Eesti kunstiklassikute Richard Uutmaa, Aino Bachi, Olev Subbi, Eduard Wiiralti jpt töid. Oksjonile minevaid teoseid seob asjaolu, et need on pärit Valter Ojakääru, tema abikaasa Heljo Sepa ja tolle venna perekonna kunstikogust. Tegemist on sündmusega, sest nagu ütles E-Kunstisalongi juhataja Tiia Karelson, pole kultuuritegelaste kogude oksjonid tavapärased. "Eri aegadel on küll liikunud kuulsuste kogude üksikuid töid, millest oleme teinud näitusi ja näitusmüüke," sõnas Karelson.

Tuntud inimeste kogudesse kuulunud töid iseloomustab tavapärasest kõrgem hind. "Kui kuulsal ja haritud inimesel on olnud seda või teist kunstiteost tore vaadata, siis miks mitte ka minul - ostjal. Vaimne on alati ilus, nagu ütleb kunstnik Enn Põldroos," märkis Karelson. Ojakääru-Seppade oksjoni töödest on kõrgeima alghinnaga Richard Uutmaa maal "Viljakoristamine" 1954. aastast (10 500 eurot) ja soodsaim Ferdi Sannamehe linoollõige (1962, 350 eurot). Karelsoni sõnul tuntakse tööde vastu suurt huvi.

Vaid valik kogust
Nii akvarelli, graafikat kui ka maali sisaldava kunstikogu tõid oksjonile Valter Ojakääru ja Heljo Sepa poja Jaagu pärijad - abikaasa Inge ja tütar Jaana. Õigemini võttis E-Kunstisalong nendega ise ühendust ja kuna galerii suhtumine Ojakäärudele sobis, otsustatigi just nende kasuks.

Inge Ojakääru sõnul ei lähe oksjonile terve perekonnale kuulunud kunstikogu, vaid valik sellest. "Töödest läksid oksjonile need, mis ka endale kõige rohkem meeldisid, aga me ei näinud neile teostele kohta, sest pole alati kerge panna enda eluga kokku kõlama kunsti ja kunstniku isikupära. Vaatasime kunstile filosoofiliselt, meie eesmärk pole lihtsalt midagi väärtuslikku enda käes hoida, vaid kujundada enda keskkonda kunstiga, mis meie enda hingele rohkem pakub. See, et mõni teos on väärtus või rariteet, polnud meile primaarne," selgitas Inge Ojakäär, miks nad otsustasid kunstiteosed ringlusse panna.

Valiku tegemine oli emotsionaalne protsess. "Oksjonil on ka portree Vilma Sepast, meie pere inimesest, kellega elasime siin kõik koos. See Olev Subbi varajane töö on meie perele hinnaline, aga oma energialt nii võimas, et tavaruumides on seda võimatu eksponeerida. Kui vaadata portree värve ja raami, siis see võtab kogu ruumi enda alla nii, et isegi natuke raske on seal olla," ütles Ojakäär.

Tööd sattusid Seppade-Ojakäärude perekonda peamiselt kingitustena, kuid tehti ka teadlikke kunstioste. "Meil on siin kaks peret. Valter Ojakääru ja Heljo Sepa kõrval veel metallikunstnik Ülo Sepp ja tema abikaasa moekunstnik Vilma Sepp. Nemad olid rohkem kunstihuvilised, kellel oli ka Peterburist toodud teoseid. Valter Ojakäär on saanud kunsti rohkem kingitustena, ta pole teadlikult kogunud. Temal olid muusikakogud," selgitas Inge Ojakäär.

Vaimsele pärandile uus elu
Valter Ojakääru muu pärand on lubatud teatri- ja muusikamuuseumile, võimalik on ka rahvusraamatukogu juurde Valter Ojakääru fondi tegemine. See kõik on aga alles loomisel. "5000-6000 heliplaati jäävad esialgu koju. Loomulikult oli kogu pärija Jaak Ojakäär, kuid paraku läksid isa ja poeg järjest. Meile ilmselgena tundunud järjepidevus - et Jaak hakkab kõige sellega edasi tegelema - kahjuks katkes," ütles Inge Ojakäär.
Ent Valter Ojakääru vaimsele pärandile - näiteks täiuslikult süstematiseeritud materjalid ajakirjadest ja ajalehtede väljalõigetest teabekirjanduseni - õige koha leidmine paneb teda muretsema. "Õige koha otsimist võib alustada küsimusest, kes seda arhiivi vajaksid ja saaksid sellest midagi edasi arendada. Seista võivad need asjad igal pool, ka kodus võivad seista, aga anda need kuskile, kus nad jäävad samuti seisma - see on päris keeruline. Meid huvitaks vaimse pärandi edasiandmine nii, et see ka edasi töötaks."

Ojakäärude pere on mõelnud, kui hea oleks, kui eelmise sajandi Eesti muusika suurkujude pärandist tehtaks omaette muuseum, kus püsiekspositsioonis oleksid väljas nii visuaalne kui ka heliline materjal. "Oleme mõelnud, et kui kahju, et Eesti d¾ässiliidul pole oma ruume. Miks ei võiks meie korüfeedel oma muuseumi olla? Valteri pärandil oleks seal tohutu väärtus. Kahju, kui kogu paisatakse laiali, samal ajal kui ühe sajandi muusikaelu saaks kompaktselt koos hoida," ütles Inge Ojakäär. "Praegu me pole andnud midagi kuskile ära, ootame. Ei tea, mida ootame, aga ootame."


Viimati lisatud teosedOtsi konkreetset autorit nime või nimeosa järgi.
Täisnimekiri on nähtav ülal lingi Autorid kaudu.

Vaata tehnikate järgi  —  

Vaata teemade järgiKunsti ost ja müük
E-Kunstisalong pakub laias valikus klassikalist ja modernset kunsti. Enamik galeriis müügil olevaid töid on üleval ka koduleheküljel. Vaata veebis või tule galeriisse vaatama!


Head Eesti kunsti

Eesti kunsti müük, kunstigalerii, kunstioksjonid, vanem Eesti kunst, kaasaegsed Eesti kunstinkud. Eesti maal, graafika, skulptuur, terrakota, akvarell, õlimaal ja pastell.

Alates 1997. aastast
Galerii alustas tööd jaanuaris 1997. E-Kunstisalong korraldab oksjone, müüb kunstiklassikat ja kaasaegset kunsti, kureerib näitusi ning annab välja kunstialbumeid.


Eesti kunstioksjonid

Kas teadsid, et E-kunstisalong on Eesti vanim järjepidevalt tegutsev galerii, mis on pidevalt korraldanud kunstioksjoneid. Tule kindlasti osalema kevadoksjonile ja sügisoksjonile!

Vaata ka galerii tegemisi Facebookis

Kontaktandmed
E-Kunstisalong OÜ, reg. 11699523,
Tehase 16, Tartu, 50107 
E-mail 
Kontakttelefon (+372) 7366 777

Veebidisain ja FastLion CMS aara.ee

Kunstiklassika Valter Ojakääru kogust

Ojakäärude pere kunstiteosed pannakse oksjonile, aga helilooja vaimne pärand vajaks omaette muuseumi Laupäeval Tartus E-Kunstisalongis toimuval oksjonil saab osta Eesti kunstiklassikute Richard Uutmaa, Aino Bachi, Olev Subbi, Eduard Wiiralti jpt töid Ojakäärude pere kunstiteosed pannakse oksjonile, aga helilooja vaimne pärand vajaks omaette muuseumi. Laupäeval Tartus E-Kunstisalongis toimuval oksjonil saab osta Eesti kunstikl..

Kunstiklassika Valter Ojakääru kogust müüakse oksjonil

www.e-kunstisalong.ee © 2023 E-kunstisalong OÜ » Hea Eesti kunsti ost ja müük