Lugeja saab hiljuti ilmunud raamatust «Johannes Uiga. Pühajärve maalija» teada, et Uiga truu töökaaslane Pühajärvel oli paat, millele oli ehitatud nii suur kabiin, et seda võis tarvitada ateljee eest. Ihtüoosi ehk kalasoomustõbe põdeva ja elu lõpuni üksikuks jäänud Uiga naissuhetest on vähe teada. «Erinevatest kirjadest võib siiski välja lugeda, et mitmedki naisterahvad on olnud võlutud paadisõitudest Otepää kandis,» kirjutab kunstiajaloolane Mare Joonsalu raamatus. Ühe daami kirjast Ühe anonüümseks jäetud daami kirja aastast 1963 on raamatus ka tsiteeritud. «Nii tulingi sinu pärast, Juhan, kuigi petsin end veel kaua, et käin järve pärast... Arvad, et oled inetu. Ei tea, ma ei oska seda näha. Nägin vaid meeldivat inimest, kes kahjuks ütles väga vähe ja harva, aga see, mis ütles, tabas otse märki ja jäi kauaks, kui mitte alatiseks meelde...» Joonsalu kirjutab värske reprode- ja teaberohke raamatu eessõnas, et Johannes Uigat on õigusega nimetatud Pühajärve maalijaks. «Tõsi, ta maalis ka muudes Eestimaa paikades ning töötas ateljees aktimaalide ja natüürmortide kallal, ent veidigi tema loomingusse süvenedes saame selgeks, et Uiga on tõsiselt kiindunud just Pühajärve ümbrusesse,» lisab ta. Seesama veekogu Lõuna-Eesti kuplite vahel helgib vastu ka raamatu «Johannes Uiga. Pühajärve maalija» lehekülgedelt. Sealsamas meenutab Johannes Uigat tema õpingutekaaslane ja talle hüüdnime Juuljus andnud kunstnik Heldur Viires. «Pühajärv muutus tema kinnisideeks ning mulle tundub, et kogu see järvistu hakkas end liialt talle peale suruma. Juuljus justkui muud enam ei näinud,» meenutab ta. «Paljud kohad kasvasid järve juures aastatega kinni, siis ta käis võsa saagimas, et vanu vaateid tagasi saada.» Johannes Uiga sündis 12. veebruaril 1918 Tartus ja lõpetas kuuenda klassi Tartu linna õhtualgkoolis. Pallases asus ta õppima 1937 ning lõpetas selle «maali erialal fakulteedi ulatuses» 1946, mil kooli nimi oli Tartu Riiklik Kunstiinstituut. Kevadel 1996 laskis ta Pühajärvel paadi viimast korda vette ja sama aasta sügisel tõmbas selle viimast korda kaldale. Johannes Uiga suri 23. oktoobril 1998 ja on maetud Tartu Raadi kalmistule. Mälestusõhtu Kunstiraamatut «Johannes Uiga. Pühajärve maalija» esitletakse kunstniku mälestusõhtul 29. oktoobril E-kunstisalongi uutes ruumides Raekoja plats 20 Tartus. Sealsamas on näituseks seatud Uiga poolsada maali. Müügile pandud töödest on osa reprotud ka raamatus. Raamat «Johannes Uiga. Pühajärve maalija», koostanud ja põhiteksti kirjutanud Mare Joonsalu, mälestused kirja pannud Kadri Asmer, kujundanud Andres Tali, Tammerraamat, 2009, 168 lk. Tartu Postimees ![]() |
Kunsti ost ja müük
E-Kunstisalong pakub laias valikus klassikalist ja modernset kunsti. Enamik galeriis müügil olevaid töid on üleval ka koduleheküljel. Vaata veebis või tule galeriisse vaatama!
Head Eesti kunsti
Eesti kunsti müük, kunstigalerii, kunstioksjonid, vanem Eesti kunst, kaasaegsed Eesti kunstinkud. Eesti maal, graafika, skulptuur, terrakota, akvarell, õlimaal ja pastell.
Alates 1997. aastast
Galerii alustas tööd jaanuaris 1997. E-Kunstisalong korraldab oksjone, müüb kunstiklassikat ja kaasaegset kunsti, kureerib näitusi ning annab välja kunstialbumeid.
Eesti kunstioksjonid
Kas teadsid, et E-kunstisalong on Eesti vanim järjepidevalt tegutsev galerii, mis on pidevalt korraldanud kunstioksjoneid. Tule kindlasti osalema kevadoksjonile ja sügisoksjonile!
Vaata ka galerii tegemisi Facebookis
Kontaktandmed
E-Kunstisalong OÜ, reg. 11699523,
Tehase 16, Tartu, 50107
E-mail
Kontakttelefon (+372) 7366 777