Mälestus Johannes Uigast Kunstnik Johannes Uigal (1918-1998) oleks tänavu 12. veebruaril täitunud 90. eluaasta, olles vanemgi kui meie vabariik. Temast rääkida on ühtaegu nii lihtne kui keeruline, sest ehk. . Postimees Mälestus Johannes Uigast
Anno 1997
Eesti kunsti esindusgalerii E-Kunstisalong alustas tööd jaanuaris 1997 ja on kõige vanem eragalerii Eestis. Galerii on korraldanud oksjone 27 aastat, järjekorras on tulemas 54.oksjon. E-Kunstisalong tegeleb eesti kunstiklassika ja kaasaegse kunsti müügiga ning näituste korraldamisega.

E-poest ostetud teosed saadame teieni kulleriga
1-3 tööpäeva jooksul. Transport alates 25 €.

Mälestus Johannes Uigast

Kadri Asmer 26. veebr. 2008

Kunstnik Johannes Uigal (1918-1998) oleks tänavu 12. veebruaril täitunud 90. eluaasta, olles vanemgi kui meie vabariik. Temast rääkida on ühtaegu nii lihtne kui keeruline, sest ehk..

Kunstnik Johannes Uigal (1918-1998) oleks tänavu 12. veebruaril täitunud 90. eluaasta, olles vanemgi kui meie vabariik. Temast rääkida on ühtaegu nii lihtne kui keeruline, sest ehkki olemuselt oli ta ääretult sõbralik, tundub, et osa temast jäi alatiseks teiste eest suletud uste taha.

Üks tõelistest armastustest Johannes Uiga elus oli maalikunst. Lapsepõlves oli ta sunnitud haige jala tõttu pikaks ajaks voodisse jääma ning just sel ajal leidis ta enda jaoks joonistamise. Julgustust jagas talle ka gümnaasiumiaegne joonistusõpetaja Eerik Haamer.

Eesti Cézanne

1937 asus Uiga õppima kunstikooli Pallas mitmete legendaarsete õppejõudude käe alla. Neist suurimat mõju avaldas talle Aleksander Vardi, kelle impulsse on enim näha Uiga varasemas loomingus. Saadud õpetus ja vaimsus käisid temaga elu lõpuni kaasas. Koolist leidis ta ka sõbrad terveks eluks ning sai hüüdnimeks Juulius, mida kasutatakse veel nüüdki.

Kunst lähendas Uigat veel enam tema teisele suurele armastusele - loodusele. Seetõttu tuntaksegi teda eelkõige maastikumaalijana, kelle «lemmikmodelliks» oli Pühajärv. Kunstnik ehitas paadi, millega ta sai tundideks järvele maalima jääda, et valminud töödega naasta. Tema looming valmis suuresti otse natuurist ja spontaanselt, ta ei armastanud pikki viimistlusi.

Johannes Uiga oli äärmiselt produktiivne kunstnik ning raske on öelda, kui palju tal kõigi nende aastate jooksul erinevaid Pühajärve motiive valmis. Sügisel 1996 tõmmati paat talveks kaldale, kus see jäi kunstnikku ootama, kuid kes halveneva tervise tõttu enam ei naasnud.

Eesti kunstiloost pole tänini suudetud vastast leida Uiga emotsionaalsusele ja jõulisusele, millega ta kujutab loodust. Euroopa kunstnike hulgast on tõmmatud paralleele Paul Cézanne’iga. Kui Uiga maalis järjepidevalt Pühajärve, siis Cézanne ei loobunud kujutamast St Victoire’i mäge. Mõlemad jõudsid impressionismi kaudu ekspressionistlike värvi ja vormi mängudeni.

Aastatega kadusid valguse- ja õhuinterpretatsioonid pea täielikult ning juba 1950ndatest muutusid Uiga loomingus kujundid järjest lakoonilisemaks, koloriit julgemaks ja kontuurid jõulisemaks.

Ta kujutas loodust isikupärase tunnetuse ja suhestumisega ruumi, kus olulised ei olnud detailid, vaid maa, vesi ja taevas ise. Suured värvipinnad Uiga maalidel annavad edasi Lõuna-Eesti maastiku tõsidust, jõulisust ja avarust.

Näitustel nii Tartus kui Tallinnas on kokku poolsada tööd, millest enamikku pole seni eksponeeritud, kuna need olid pikka aega ühe maja pööningul peidus, kuid on säilinud üllatavalt hästi. Näitusel kohtab ka mitmeid ¾anre, mida sageli ei osata Uigaga seostada, näiteks akti, portreed, figuraalkompositsiooni ja lillemaali.

Mälestusnäitusest ka

Tartu näituse üks põnevamaid töid on kindlasti «Kaardimängijad», mis oli kunstniku lõputöö. Selle olemasolust oldi teadlikud, kuid selle asukoht oli seni teadmata.

Huvitavad on ka Uiga varasemad impressionistlikud maastikud, kus loodud õhuvärelused ei taha kuidagi haakuda enamasti teada-tuntud Uiga jõulise pintslilöögiga. Kuna kunstnik maalis peamiselt natuurist, kohtab talvevaateid harva. Kuid Tartu näitusel pälvib teiste hulgas tähelepanu ka üks 1953. aastast pärinev talvemaastik.

Tallinna väljapanekus köidavad tähelepanu näiteks suuremõõtmeline figuraalkompositsioon 1940ndatest «Lugejad» ning huvitava temaatikaga teos «Metsatööl». Kuid ükski Uiga näitus ei oleks täielik, kui puuduksid kunstniku Pühajärve ja maastikuvaated. Antud näitustel on ka neil väärikas koht.

Postimees


Viimati lisatud teosed



Otsi konkreetset autorit nime või nimeosa järgi.
Täisnimekiri on nähtav ülal lingi Autorid kaudu.

Vaata tehnikate järgi



  —  

Vaata teemade järgi



Kunsti ost ja müük
E-Kunstisalong pakub laias valikus klassikalist ja modernset kunsti. Enamik galeriis müügil olevaid töid on üleval ka koduleheküljel. Vaata veebis või tule galeriisse vaatama!


Head Eesti kunsti

Eesti kunsti müük, kunstigalerii, kunstioksjonid, vanem Eesti kunst, kaasaegsed Eesti kunstinkud. Eesti maal, graafika, skulptuur, terrakota, akvarell, õlimaal ja pastell.

Alates 1997. aastast
Galerii alustas tööd jaanuaris 1997. E-Kunstisalong korraldab oksjone, müüb kunstiklassikat ja kaasaegset kunsti, kureerib näitusi ning annab välja kunstialbumeid.


Eesti kunstioksjonid

Kas teadsid, et E-kunstisalong on Eesti vanim järjepidevalt tegutsev galerii, mis on pidevalt korraldanud kunstioksjoneid. Tule kindlasti osalema kevadoksjonile ja sügisoksjonile!

Vaata ka galerii tegemisi Facebookis

Kontaktandmed
E-Kunstisalong OÜ, reg. 11699523,
Tehase 16, Tartu, 50107 
E-mail 
Kontakttelefon (+372) 7366 777

Veebidisain ja FastLion CMS aara.ee

Mälestus Johannes Uigast

Kunstnik Johannes Uigal (1918-1998) oleks tänavu 12 veebruaril täitunud 90 Kunstnik Johannes Uigal (1918-1998) oleks tänavu 12. veebruaril täitunud 90. eluaasta, olles vanemgi kui meie vabariik. Temast rääkida on ühtaegu nii lihtne kui keeruline, sest ehk..

Mälestus Johannes Uigast

www.e-kunstisalong.ee © 2024 E-kunstisalong OÜ » Hea Eesti kunsti ost ja müük