Malle Leis: sürrealismist taimede Malle Leis on üks neist Eesti naiskunstnikest, kelle nimi on viimaste aastakümnete jooksul ikka ja jälle meedias kajastamist leidnud ning kellest on võimatu mööda minna, rääkides Eesti kunstiloost. Postimees Malle Leis: sürrealismist taimede juurde
Anno 1997
Eesti kunsti esindusgalerii E-Kunstisalong alustas tööd jaanuaris 1997 ja on kõige vanem eragalerii Eestis. Galerii on korraldanud oksjone 26 aastat, järjekorras on tulemas 53.oksjon. E-Kunstisalong tegeleb eesti kunstiklassika ja kaasaegse kunsti müügiga ning näituste korraldamisega.

E-poest ostetud teosed saadame teieni kulleriga
1-3 tööpäeva jooksul. Transport alates 20 €.

Malle Leis: sürrealismist taimede juurde

Kadri Asmer 8. dets. 2007

Malle Leis on üks neist Eesti naiskunstnikest, kelle nimi on viimaste aastakümnete jooksul ikka ja jälle meedias kajastamist leidnud ning kellest on võimatu mööda minna, rääkides Eesti kunstiloost.Tema puhul ei saa rääkida feministlikust, vaid feminiinsest kunstist, kust on võimalik leida tõlgendusi naiselikust algest. Eelkõige on kunstniku loomingut seostatud taime- ja lillemotiividega, mis on edasi antud jõuliselt ja kohatise brutaalsusega, kuid seejuures säilitanud õrnuse ja realiteediläheduse.
Malle Leis alustas 1960ndatel avangardistlike kunstnike hulgas abstraktsete ja sürrealistlike kompositsioonidega, kuid algusest peale on Leisi loomingut läbinud taimetemaatika. Järgnevate kümnendite jooksul võib leida tööst töösse korduvaid kindlakskujunenud kujundeid, mis järgisid popkunsti esteetilisi tõekspidamisi.

Ajaga Leis eemaldus neist ning dekoratiivsus taandus intiimsuse ees. Kui tema varasemate aastate loominguga assotsieeruvad erksa koloriidiga plakatlikud motiivid loodusest, siis nüüd on saabunud justkui teatav rahu. Kunstniku käekiri on endine, muutunud on meeleolu.

Punased õunad

Pealkiri «Punased õunad» tuleb sellest, et kunstnik maalib alati natuurist ja seda, mida parasjagu loodus pakub ning mis köidab. Sedapuhku köitis õunte vorm ja värv. Eksponeeritud töödest moodustavad enamiku akvarellid, erandina on väljas suuremõõtmeline õlimaal nagu näituse alustala.

Kui maalil on kujutatud julge koloriidiga dekoratiivseid ja selgepiirilisi õunapuuõisi, siis akvarellid moodustavad eri kompositsioone punastest õuntest.

Malle Leis avab taimede maailma ilu, mis on edasi antud lihtsuses ja vaikuses. Talle on alati olnud omane kasutada argiseid teemasid ja olemasolevaid objekte, mida päevast päeva näeme. Kunstnik sõnastab need vaid ümber ja annab neile uue mänguruumi.

Üksikud kujundid on asetatud ühevärvilisele, sedapuhku valgele foonile, mistõttu need pälvivad kogu tähelepanu. Ei ole segavat taustinfot, vaid kunstnik on suunanud vaataja pilgu kujutatavatele objektidele, mis puhtal lokaalvärvi taustal pääsevad selle võrra rohkem mõjule.

Puhas ja kordumatu

Oluline pole ruum, vaid objekt - kunstnik vastandab need kaks, sulandades nad üheks, mida kõige paremini toetab akvarelli tehnika. Liigne on eemaldatud ning see, mis järel, on tõeline, puhas ja kordumatu. Kõik on kordumatu, ka ükski õun pole identne teisega. Iga töö jaoks on kunstnik korjanud koduaiast uued õunad, seega on läbiv teema, kuid pole kahte sarnast tööd.

Malle Leisi looming on iga kümnendiga liikunud sammu edasi ning tundub, et nüüd on jõuline ekspressiivsus ja bravuur asendunud rahu ja mõtisklustega.

Postimees


Viimati lisatud teosedOtsi konkreetset autorit nime või nimeosa järgi.
Täisnimekiri on nähtav ülal lingi Autorid kaudu.

Vaata tehnikate järgi  —  

Vaata teemade järgiKunsti ost ja müük
E-Kunstisalong pakub laias valikus klassikalist ja modernset kunsti. Enamik galeriis müügil olevaid töid on üleval ka koduleheküljel. Vaata veebis või tule galeriisse vaatama!


Head Eesti kunsti

Eesti kunsti müük, kunstigalerii, kunstioksjonid, vanem Eesti kunst, kaasaegsed Eesti kunstinkud. Eesti maal, graafika, skulptuur, terrakota, akvarell, õlimaal ja pastell.

Alates 1997. aastast
Galerii alustas tööd jaanuaris 1997. E-Kunstisalong korraldab oksjone, müüb kunstiklassikat ja kaasaegset kunsti, kureerib näitusi ning annab välja kunstialbumeid.


Eesti kunstioksjonid

Kas teadsid, et E-kunstisalong on Eesti vanim järjepidevalt tegutsev galerii, mis on pidevalt korraldanud kunstioksjoneid. Tule kindlasti osalema kevadoksjonile ja sügisoksjonile!

Vaata ka galerii tegemisi Facebookis

Kontaktandmed
E-Kunstisalong OÜ, reg. 11699523,
Tehase 16, Tartu, 50107 
E-mail 
Kontakttelefon (+372) 7366 777

Veebidisain ja FastLion CMS aara.ee

Malle Leis: sürrealismist taimede

Tema puhul ei saa rääkida feministlikust, vaid feminiinsest kunstist, kust on võimalik leida tõlgendusi naiselikust algest Eelkõige on kunstniku loomingut seostatud taime- ja lillemotiividega, mis on edasi antud jõuliselt ja kohatise brutaalsusega, kuid seejuures säilitanud õrnuse ja realiteediläheduse Malle Leis on üks neist Eesti naiskunstnikest, kelle nimi on viimaste aastakümnete jooksul ikka ja jälle meedias kajastamist leidnud ning kellest on võimatu mööda minna, rääkides Eesti kunstiloost.

Malle Leis: sürrealismist taimede juurde

www.e-kunstisalong.ee © 2024 E-kunstisalong OÜ » Hea Eesti kunsti ost ja müük