Miljonit väärt maal vajas Eesti kunstioksjonitel miljoneid kroone liigutanud maalid, mis on valminud Konrad Mägi pintsli all, panevad kunstikogujate vere kiiremini käima. Nüüd tekitab elevust teos tema parimast loomeajast. Tartu Postimees Miljonit väärt maal vajas parandamist
Anno 1997
Eesti kunsti esindusgalerii E-Kunstisalong alustas tööd jaanuaris 1997 ja on kõige vanem eragalerii Eestis. Galerii on korraldanud oksjone 26 aastat, järjekorras on tulemas 53.oksjon. E-Kunstisalong tegeleb eesti kunstiklassika ja kaasaegse kunsti müügiga ning näituste korraldamisega.

E-poest ostetud teosed saadame teieni kulleriga
1-3 tööpäeva jooksul. Transport alates 20 €.

Miljonit väärt maal vajas parandamist

Raimu Hanson 13. aprillil 2010

Eesti kunstioksjonitel miljoneid kroone liigutanud maalid, mis on valminud Konrad Mägi pintsli all, panevad kunstikogujate vere kiiremini käima. Nüüd tekitab elevust teos tema parimast loomeajast.

Kahe nädala pärast kolmapäeval paneb E-Kunstisalong Olümpia hotellis oksjonile 35 autori 41 teost.

Nende hulgas on Konrad Mägi «Itaalia maastik. Rooma» (1922-1923), mille alghinnaks on kataloogis märgitud 915 000 krooni. Alghinna poolest järgmine, Mägi õpilase Aleksander Vardi «Maastik», on peaaegu 11 korda odavam.

Niisiis võis veebruari keskel mõista E-Kunstisalongi perenaise Tiia Karelsoni sulaselget rõõmu.

«Me saime suure vapustuse osaliseks,» ütles ta. «Tundsin ennast nii tähtsalt, et hakka endale lausa teie ütlema. Elen, kas sa tooksid selle välja?»

Pitsat ja allkirjad

Galerist Elen Soe läks leti tagant salongi tagumistesse ruumidesse ja piiksutas varakambri ukse lukustusseadmetega. Mõne minuti pärast tõi ta salongi maali, mis kattis tema keha peast puusadeni. Tugevad erksad värvid ja eriline pidulikkus ei jätnud mingit kahtlust, et see on kuulsa külmetava kunstniku töö.

Kuid kus on autori nimemärk ja maali valmimisaasta? Et Mägi ei suvatsenud sagedasti oma töid signeerida, siis otsustas kunstiühing Pallas tema teosed pärast kunstniku surma tõendada pitsati ja allkirjadega.

Nii saigi galerist näidata maali tagaküljel teksti, millega tõendavad maali ehtsust kunstiühingu Pallas esimehena kirjanik Friedebert Tuglas ja sekretärina kunstnik Juhan Püttsepp.

Tagaküljel on ka lõuendist lapike, mis katab auku maali pinnal. Värve vaadates oli näha sellel kohal varisenud värviga ala.

Kunstniku pärijale kuuluva «Itaalia maastiku» oksjonile tooja, kelle nime ei saa Tiia Karel-son avaldada, on rääkinud, et koi järatud auk maalis sai parandatud Mägi sajanda sünniaastapäeva näituseks kunstimuuseumis Tallinnas.

Kusjuures pärast seda väljapanekut aastal 1978 oli lubanud maali omanik, et ei anna enam iialgi midagi Konrad Mägi maalidest väljapanekutele. Tal oli neid keeruline edasi-tagasi sõidutada.

«Pärast näitust oli juba üle kuu möödas,» rääkis Karelson. «Siis sõitiski ta Tallinnasse Pärnumaalt bussiga, kuueaastane poeg kaasas. Kui ema läks bussijaamas piletit ostma, pani ta poisi pildihunnikut valvama.»

Nüüdseks on sekeldused unustatud ja pärijate usaldus nii suur, et E-Kunstisalong võis Itaalia reisielamuste mõjul valminud maali viia enne oksjonit puhastada ja parandada.

«Itaalia maastiku» konserveerimise võttis ette Tartu kunstimuuseumi pearestauraator Sirli Rebaste. Tema ja ta kolleegi Ago Teedema käte alt on varem läbi käinud mitmeid Mägi teoseid, nii kunstimuuseumile kuuluvaid kui ka E-Kunstisalongi oksjonite eelmised kaks Mägi teost.

Pärast juubelinäituse eelset konserveerimist Tallinnas olid tekkinud värvipinda aastatega mõned varingud. Neid põhjustas asjaolu, et Mägile omaselt on «Itaalia maastik» maalitud varasemale maalile.

«Ta tegi tihti nii - kui ei olnud käepärast puhast lõuendit ja vanast maalist oli villand saanud,» selgitas Rebaste. «Vana maali värvikiht ja uue maali värvikiht ei sulanud kokku.»

Niisiis tuli «Itaalia maastiku» konserveerimiseks tänavu märtsis muu hulgas kinnitada varisemisohtlikud kohad, varingud kruntida ja uus värv peale kanda.

Tarvis oli kalaliimi, skalpelli ja pahtlilabidat, pintslit, triikrauda, õhukest kinnituspaberit, pressi ja muudki.

Korda tehtud ja uue raamiga «Itaalia maastik. Rooma» ilmus raudukse tagant korraks kunstisõprade ette E-Kunstisalongis 25. märtsil Imat Suumanni näituse avamisel.

Oksjonitööde näitus

28. aprillil Tallinna oksjonile sõitvaid töid saavad vaadata tartlased salongis alates 16. aprillist, kuid Mägi maal jääb Tartus turvakaalutlustel välja panemata.
Karelson ei oska oletada, kui suureks kasvab alghinnaga

915 000 krooni välja kuulutatud maali hind. Igatahes tundub praeguseni huvi suur. Nimelt on käinud «Itaalia maastikku» enne ja pärast restauraatori tööd vaatamas kümmekond kollektsionääri.
E-Kunstisalongi 21. oksjonil detsembris 2008 kerkis Konrad Mägi «Naise portree» - seda võis näha veebruarist aprilli alguseni Tallinna kunstihoones Enn Kunila kollektsiooni väljapanekus - alghind 525 000 kroonilt 1 010 000 krooni peale.

«Konrad Mägi maalid on tegelikult täiesti hindamatud,» ütles Karelson. «Aga mingi rahaline väljendus peab ju olema.»

Kunstniku puuvasar

Olümpia hotellis Senso saalis juhib oksjonit Heinz Valk. Oksjonihaamriks on E-Kunstisalong kasutanud maalija Elmar Kitsele kuulunud puuvasarat, millega kunstnik kinnitas raamikiilusid.

Tiia Karelson meenutas, et ta ostis selle vist 1998. aastal Tartu kunstirahva peol peetud heategevuslikult oksjonilt 500 krooni eest. Paar päeva hiljem soovis Elmar Kitse maalikunstnikust tütar Saskia Kasemaa vasarat tagasi, aga mis müüdud, see müüdud.

Ja nüüd on see siis oksjonil kopsinud 12 aastat.Tartu Postimees


Viimati lisatud teosedOtsi konkreetset autorit nime või nimeosa järgi.
Täisnimekiri on nähtav ülal lingi Autorid kaudu.

Vaata tehnikate järgi  —  

Vaata teemade järgiKunsti ost ja müük
E-Kunstisalong pakub laias valikus klassikalist ja modernset kunsti. Enamik galeriis müügil olevaid töid on üleval ka koduleheküljel. Vaata veebis või tule galeriisse vaatama!


Head Eesti kunsti

Eesti kunsti müük, kunstigalerii, kunstioksjonid, vanem Eesti kunst, kaasaegsed Eesti kunstinkud. Eesti maal, graafika, skulptuur, terrakota, akvarell, õlimaal ja pastell.

Alates 1997. aastast
Galerii alustas tööd jaanuaris 1997. E-Kunstisalong korraldab oksjone, müüb kunstiklassikat ja kaasaegset kunsti, kureerib näitusi ning annab välja kunstialbumeid.


Eesti kunstioksjonid

Kas teadsid, et E-kunstisalong on Eesti vanim järjepidevalt tegutsev galerii, mis on pidevalt korraldanud kunstioksjoneid. Tule kindlasti osalema kevadoksjonile ja sügisoksjonile!

Vaata ka galerii tegemisi Facebookis

Kontaktandmed
E-Kunstisalong OÜ, reg. 11699523,
Tehase 16, Tartu, 50107 
E-mail 
Kontakttelefon (+372) 7366 777

Veebidisain ja FastLion CMS aara.ee

Miljonit väärt maal vajas

Kahe nädala pärast kolmapäeval paneb E-Kunstisalong Olümpia hotellis oksjonile 35 autori 41 teost Nende hulgas on Konrad Mägi «Itaalia maastik Eesti kunstioksjonitel miljoneid kroone liigutanud maalid, mis on valminud Konrad Mägi pintsli all, panevad kunstikogujate vere kiiremini käima. Nüüd tekitab elevust teos tema parimast loomeajast.

Miljonit väärt maal vajas parandamist

www.e-kunstisalong.ee © 2024 E-kunstisalong OÜ » Hea Eesti kunsti ost ja müük