Paguluses pallaslane mõtles Eestile E-kunstisalongis on avatud kunstnik Erich Pehapi (1912-1981) näitus figuraalkompositsioonidest, kohavaadetest ja olmestseenidest graafikas, söe- ja sangviinijoonistustel ning akvar. . Kõik teosed E-kunstisalongi näitusel pärinevad kunstnik Erich Pehapi õe, üle-eelmisel aastal jäädavalt lahkunud Vanda Pehapi (1923-2015) kogust Paguluses pallaslane mõtles Eestile
Anno 1997
Eesti kunsti esindusgalerii E-Kunstisalong alustas tööd jaanuaris 1997 ja on kõige vanem eragalerii Eestis. Galerii on korraldanud oksjone 26 aastat, järjekorras on tulemas 53.oksjon. E-Kunstisalong tegeleb eesti kunstiklassika ja kaasaegse kunsti müügiga ning näituste korraldamisega.

E-poest ostetud teosed saadame teieni kulleriga
1-3 tööpäeva jooksul. Transport alates 20 €.

Paguluses pallaslane mõtles Eestile

Airi Kaasik, Tartu Postimees 22. veebr. 2017

E-kunstisalongis on avatud kunstnik Erich Pehapi (1912-1981) näitus figuraalkompositsioonidest, kohavaadetest ja olmestseenidest graafikas, söe- ja sangviinijoonistustel ning akvar..

E-kunstisalongis on avatud kunstnik Erich Pehapi (1912-1981) näitus figuraalkompositsioonidest, kohavaadetest ja olmestseenidest graafikas, söe- ja sangviinijoonistustel ning akvarellides. Need ligi 30 teost on valminud alates 1930. aastatest kuni 1970. aastate lõpuni. Viljandist pärit Pehap lõpetas Pallase 1939. aastal graafikuna Arkadio Laigo juhendusel. Samas lennus lõpetasid ka Elmar Kits, Salome Trei, Lepo Mikko, Eduard Rüga ja Ella Mätik. Pärast lõpetamist jäi Pehap Tartusse ning alustas tööd joonistusõpetajana.

Teise maailmasõja puhkemisel kolis Pehap tagasi Viljandisse ja töötas Segakaubastu dekoraatorina. Sellest loomeperioodist pärineb E-Kunstisalongi näitusel töö «Saapapoe aken». Visandina valminud kavandid poodide vitriinide ja akende kujundamiseks on kunstniku loomingu põnev peatükk, kus kohtuvad loominguline kujutlusvõime ja praktiline kaalutlus.

Modellideks pereliikmed

Erich Pehap oli üks viiest õest-vennast ja tema meelismodellideks olid pereliikmed. Mitmes tehnikas on ta kujutanud vanaema Annat. Kõnealuses väljapanekus on söejoonistus «Õmblejannad», kus emal ja vanaemal on käsil näputöö. Söe pehmed jooned rõhutavad kunstniku erilist lähedust kujutatavatega.

Saksa okupatsiooni ajal lahkus kunstnik Eestist ning asus pärast pagulasrännakuid 1949. aastal elama Kanadasse, kus täiendas end Montreali joonestusinstituudis kujunduskunsti alal. Kanadas suutis Pehap end üles töötada vabakunstnikuks, mis õnnestus tollal ainult väga vähestel Välis-Eesti kunstnikel.

Lisaks aktiivsele loometööle oli Pehap seotud eesti kunstielu organiseerimisega võõrsil. Ta kirjutas sageli ajakirjanduses eesti kunstnike näitustest, oli üks Toronto eesti kunstnike koondise asutajaliikmeid ja juhatas mitu aastat selle tööd.

Rohkesti linnavaateid

Näituseteostest üle poole on linnavaated, eriti Viljandist ja Tartust. Nende kahe linnaga oli Pehap lähedalt seotud: Viljandi oli kunstniku sünni- ja kodulinn ning Tartus veetis Pehap oma kunstiõpingute aja ja jäi hiljem Tartusse õpetajana tööle.

Eesti vaateid on Pehap tehnikasse viinud ka paguluses: 1970. aastate alguses valmis mapp «Mälestusi Eestist». Mapi üheksa teost kujutavad kunstniku poolt välja valitud Eesti linnade äratuntavaid vaateid: Tallinnast, Viljandist, Elvast, Narvast, Petserist ja mujalt. Kõik selle mapi teosed on ka näitusele välja pandud.

Eesti kohad jäid Pehapile väga südamelähedaseks ning neid kujutas ta nii oma mälestuste kui ka Eestis elavate omaste saadetud fotode põhjal.

Pehapi loomingus avaldub tema tundlik vaatlusoskus. Ta on tihti kujutanud rahvarohkeid seltskonnaüritusi, kontserte, lokaali- ja kohvikustseene ning pannud tähele inimeste ilmeid, rõivastust ja meeleolu.

Teosed «Rock-kontsert» ja «Pidupäev» on otsene viide kunstniku muusikalembusele: ta mängis kooli ajal d¾äss­orkestris klarnetit ja saksofoni ning sellest tuleneb Pehapi austus muusikute ja helimaailma vastu, mis kajastub ka tema loomingus.

Kõik teosed E-kunstisalongi näitusel pärinevad kunstnik Erich Pehapi õe, üle-eelmisel aastal jäädavalt lahkunud Vanda Pehapi (1923-2015) kogust.


Viimati lisatud teosed



Otsi konkreetset autorit nime või nimeosa järgi.
Täisnimekiri on nähtav ülal lingi Autorid kaudu.

Vaata tehnikate järgi



  —  

Vaata teemade järgi



Kunsti ost ja müük
E-Kunstisalong pakub laias valikus klassikalist ja modernset kunsti. Enamik galeriis müügil olevaid töid on üleval ka koduleheküljel. Vaata veebis või tule galeriisse vaatama!


Head Eesti kunsti

Eesti kunsti müük, kunstigalerii, kunstioksjonid, vanem Eesti kunst, kaasaegsed Eesti kunstinkud. Eesti maal, graafika, skulptuur, terrakota, akvarell, õlimaal ja pastell.

Alates 1997. aastast
Galerii alustas tööd jaanuaris 1997. E-Kunstisalong korraldab oksjone, müüb kunstiklassikat ja kaasaegset kunsti, kureerib näitusi ning annab välja kunstialbumeid.


Eesti kunstioksjonid

Kas teadsid, et E-kunstisalong on Eesti vanim järjepidevalt tegutsev galerii, mis on pidevalt korraldanud kunstioksjoneid. Tule kindlasti osalema kevadoksjonile ja sügisoksjonile!

Vaata ka galerii tegemisi Facebookis

Kontaktandmed
E-Kunstisalong OÜ, reg. 11699523,
Tehase 16, Tartu, 50107 
E-mail 
Kontakttelefon (+372) 7366 777

Veebidisain ja FastLion CMS aara.ee

Paguluses pallaslane mõtles Eestile

E-kunstisalongis on avatud kunstnik Erich Pehapi (1912-1981) näitus figuraalkompositsioonidest, kohavaadetest ja olmestseenidest graafikas, söe- ja sangviinijoonistustel ning akvarellides Need ligi 30 teost on valminud alates 1930 E-kunstisalongis on avatud kunstnik Erich Pehapi (1912-1981) näitus figuraalkompositsioonidest, kohavaadetest ja olmestseenidest graafikas, söe- ja sangviinijoonistustel ning akvar..

Paguluses pallaslane mõtles Eestile

www.e-kunstisalong.ee © 2024 E-kunstisalong OÜ » Hea Eesti kunsti ost ja müük