Pallaslane jäädvustas kodulinna akvarellidel Eesti kultuuriloos on Tartul alati olnud silmapaistev koht, sest see on koondanud nii suuri kirjamehi kui ka kunstnikke. ee Tartu Postimees Pallaslane jäädvustas kodulinna akvarellidel
Anno 1997
Eesti kunsti esindusgalerii E-Kunstisalong alustas tööd jaanuaris 1997. Galerii korraldab oksjone (Tallinnas, Tartus, Pärnus), tegeleb eesti kunstiklassika ja kaasaegse kunsti müügiga ning näituste korraldamisega.

E-poest ostetud teosed saadame teieni kulleriga
1-3 tööpäeva jooksul. Transport alates 20 €.

Pallaslane jäädvustas kodulinna akvarellidel

Kadri Asmer 11. veebr. 2009

Eesti kultuuriloos on Tartul alati olnud silmapaistev koht, sest see on koondanud nii suuri kirjamehi kui ka kunstnikke.

Nad on mänginud oma osa linna õhustiku ja olemuse kujundamises, mis jääb sageli tänases tormakas elus tunnetamata. Ometi on iga tartlane hakanud märkamatult hingama linnaga ühes rütmis ja siit lahkudes tulevad nad sageli tagasi. Kas või mõtetes.

Tartu on ka legendaarse kunstikooli Pallas sünnilinn, mille kasvandiku Eduard Maaseri (1916-1990) akvarellinäitust on võimalik praegu külastada E-kunstisalongis.

Väljapanekus on eksponeeritud enam kui 30 Tartu vaadet, millest varaseimad pärinevad aastast 1942.

Kunstniku armastus

Tartu oli ka Eduard Maaseri kodulinn, mida ta armastas jäädvustada arvukalt nii fotodel kui ka oma maalidel.

Ta asus Pallasesse õppima 1934. Lõpetamiseni jõudis ta alles 1948 Tartu Riiklikus Kunstiinstituudis.

Maaser on viljelenud natüürmorte, lille- ja maastikupilte, kuid tartlasena oli ta eelkõige linna jäädvustaja. Seetõttu leiabki tema loomepärandist seeria Tartu vaateid. Nende hulgas võib kohata ikka ja jälle samu tänavaid või maju, kuid alati on emotsioonid ja aeg kordumatud.
Kunstniku meelistehnikaks kujunes akvarell, mis võimaldas tal kiiresti jäädvustada nähtud motiivi.

Ühtlasi võlus Maaserit tehnika õhulisus, mida kasutades suutis ta meisterlikult edasi anda hetke meeleolusid. Nii saabki öelda, et kunstnik ei taotlenud alati detailitäpsust, vaid pigem otsis Tartule omast hingamist ja õhustikku.

Ajaloolised vaated

Iga Maaseri teos on justkui ood kodulinnale. Kunstnik jälgis ühesuguse huviga nii Tartu suuremaid tänavaid kui ka vaikseid õuesoppe eri linnaosades. Tema tööd on omamoodi ajalooline dokumentatsioon Tartu linnast eri aegadel.

Huvitav on tema teoste puhul fakt, et neist on signeeritud vähesed, kuid kõik kannavad kuupäevalise täpsusega dateeringut.

Näitusel on samuti mahukas fotoalbum, sealt näeb Eduard Maaseri enda pildistatud vaateid paikadest, kus ta armastas käia. Esitatud materjal annab suurepärase võrdluse kunstniku akvarellide ja reaalsuse vahel.

Eelkõige jäädvustas ta linnas maju, harvemini figuure. Seepärast tõmbab praegusel näitusel kindlasti pilku suureformaadiline joonistus «Tartu turg» (1949) inimeste, hobuste ja vankritega. Teos on suurema taiese eeltöö või kavand, kuid oma terviklikkusega mõjub see lõpetatult.

Tuttav ja muutunud

Tartu linn ei jäänud puutumata ka Teise maailmasõja pommitamistest, mis muutsid siinset linnapilti tundmatuseni. Eduard Maaser asus aga jäädvustama ka varemetesse jäänud maju.

Nii näeb näitusel akvarelle «Maarja kirik» (1945) ja «Pal­­las» (1947), need lasevad aimata, milline oli tolleaegne Tartu ning mis vaated linnas jalutades avanesid.

Väljapanek pakub tartlastele äratundmist tuttavatest kohtadest, mis pole aastatega muutunud.

Ühtlasi annab näitus võimaluse heita pilku möödunud sajandi Tartule, millele kunstnik avaldas lugupidamist oma loometööga.

E-kunstisalongis
• Tartu uues kaubamajas tegutsevas E-kunstisalongis on avatud pallaslase Eduard Maaseri (1916-1990) akvarellide näitus Tartu vaadetest.
• Väljapanekut saab vaadata 25. veebruarini.
• Reprod on veebisaidil www.e-kunstisalong.ee

Tartu Postimees


Viimati lisatud teosedOtsi konkreetset autorit nime või nimeosa järgi.
Täisnimekiri on nähtav ülal lingi Autorid kaudu.

Vaata tehnikate järgi  —  

Vaata teemade järgiKunsti ost ja müük
E-Kunstisalong pakub laias valikus klassikalist ja modernset kunsti. Enamik galeriis müügil olevaid töid on üleval ka koduleheküljel. Vaata veebis või tule galeriisse vaatama!


Head Eesti kunsti

Eesti kunsti müük, kunstigalerii, kunstioksjonid, vanem Eesti kunst, kaasaegsed Eesti kunstinkud. Eesti maal, graafika, skulptuur, terrakota, akvarell, õlimaal ja pastell.

Alates 1997. aastast
Galerii alustas tööd jaanuaris 1997. E-Kunstisalong korraldab oksjone, müüb kunstiklassikat ja kaasaegset kunsti, kureerib näitusi ning annab välja kunstialbumeid.


Eesti kunstioksjonid

Kas teadsid, et E-kunstisalong on Eesti vanim järjepidevalt tegutsev galerii, mis on pidevalt korraldanud kunstioksjoneid. Tule kindlasti osalema kevadoksjonile ja sügisoksjonile!

Vaata ka galerii tegemisi Facebookis

Kontaktandmed
E-Kunstisalong OÜ, reg. 11699523,
Tehase 16, Tartu, 50107 
E-mail 
Kontakttelefon (+372) 7366 777

Veebidisain ja FastLion CMS aara.ee

Pallaslane jäädvustas kodulinna akvarellidel

Nad on mänginud oma osa linna õhustiku ja olemuse kujundamises, mis jääb sageli tänases tormakas elus tunnetamata Ometi on iga tartlane hakanud märkamatult hingama linnaga ühes rütmis ja siit lahkudes tulevad nad sageli tagasi Eesti kultuuriloos on Tartul alati olnud silmapaistev koht, sest see on koondanud nii suuri kirjamehi kui ka kunstnikke.

Pallaslane jäädvustas kodulinna akvarellidel

www.e-kunstisalong.ee © 2023 E-kunstisalong OÜ » Hea Eesti kunsti ost ja müük