Reedene kunstioksjon päädis üllatusega Reedeõhtusel kunstioksjonil Pärnu Ammende villas müüdi Eduard Viiralti populaarseim töö “Virve" 38 000 krooniga, elava pakkumise põhjustas tõenäoliselt see, et kohal oli Vii. . ©2002-2004 Pärnu Postimees Reedene kunstioksjon päädis üllatusega
Anno 1997
Eesti kunsti esindusgalerii E-Kunstisalong alustas tööd jaanuaris 1997 ja on kõige vanem eragalerii Eestis. Galerii on korraldanud oksjone 26 aastat, järjekorras on tulemas 53.oksjon. E-Kunstisalong tegeleb eesti kunstiklassika ja kaasaegse kunsti müügiga ning näituste korraldamisega.

E-poest ostetud teosed saadame teieni kulleriga
1-3 tööpäeva jooksul. Transport alates 20 €.

Reedene kunstioksjon päädis üllatusega

Ester Vilgats 7. juunil 2005

Reedeõhtusel kunstioksjonil Pärnu Ammende villas müüdi Eduard Viiralti populaarseim töö “Virve" 38 000 krooniga, elava pakkumise põhjustas tõenäoliselt see, et kohal oli Vii..

Reedeõhtusel kunstioksjonil Pärnu Ammende villas müüdi Eduard Viiralti populaarseim töö “Virve" 38 000 krooniga, elava pakkumise põhjustas tõenäoliselt see, et kohal oli Viiralti modell, praegu Pärnus pensionipõlve pidav Virve Heinlaid. Pilt: 1943. aastal Eduard Viiraltile poseerinud Virve Heinlaid koos “Virvega".

Kuna töid müüdi autori perekonnanime järgi tähestikulises järjekorras, saabus oksjoni kulminatsioon vahetult enne selle lõppu. Pärast viit Viiralti tööd läksid müüki Johannes Võerahansu “Keraamikatööstus" ning Valdemar Väli “Motiiv Atla külast" ja oligi oksjon lõppenud.

Kokku 43 tööd

Kokku oli Tartus tegutseva ja viis aastat tagasi Pärnus oma esimese kunstioksjoni korraldanud E-Kunstisalongi 14. oksjonil müügis 43 tööd 34 autorilt, suur osa neist leidis ostja.

Tegelikult on oksjonikataloogis 42 tööd, aga internetist salongi kodulehelt leiab 43ndagi, mille autor on oksjonit juhtinud Mart Sander. Maali pealkiri on “South Park Lion" ja selle alghind oli 9000 krooni.

E-Kunstisalongi omanik Tiia Karelson teadis juba enne oksjoni algust, milline on menukaim töö. “Mina arvan, et see on Viiralti “Virve"," kinnitas ta rõõmsalt.

Seda võinuks arvata, sest Viiralt on viimastel aastatel Eestis väga populaarne. Aastatel 1898-1954 elanud kunstniku viimane kodumaal valminud gravüür “Virve" on olnud üks hinnatumaid kunstiteoseid üldse, seda nii kodu- kui väliseestlaste hulgas.

Küll hoidis Karelson Viiralti modelli kohalolu esialgu saladuses. Virve Heinlaid istus tagasihoidlikult oksjonil osalejate seas.

Viiralti modell räägib oma loo

Kui Viiralti “Virve" molbertile asetati, andis Karelson modellile kimbu maikellukesi ja nüüd võttis naise küsitlemise üle Mart Sander. Virve Heinlaid oli töö valmimise ajal, 1943. aastal üheksa-aastane. Praegu 71aastases naises tunneb aga tollase Virve eksimatult ära.

Sander oli “Virve" modelli tulekust kuuldes Karelsonilt palunud, et tallegi naist tutvustataks. “Ma ei tunne teda kindlasti ära, kui ta just sama rätti ei kanna," öelnud Sander. Nüüd pidi Sander tunnistama, et eksis: miski toona üheksa-aastasest tüdrukust on naises tänaseni alles.

Virve oli siis Viljandimaal sugulastel külas, Viiralt aga töötas seal parajasti oma “Tamme" kallal. “Elasin igal suvel paar kuud sugulaste juures, neil omal lapsi ei olnud. Meil oli kolmelapseline perekond ja siis nemad viisid mind igal suvel Tamme tallu külaliseks," rääkis naine.

Viiralt, kes nõelaga tamme plaadile kraapis, pakkus tüdrukukesele huvi. “Ma jooksin ikka tamme ja talu vahet, viisin talle juua, Alma-tädi tegi pirukaid, viisin pirukaid talle. Olin igapäevane külaline tal seal tamme all."

Ükskord kunstnik siis küsinudki, et kui äkki joonistaks Virvestki sellise pildi nagu tammest.

Virve poseeris kunstnikule mitu nädalat. “Ega ma püsinud ju seal paigal. Ta tegi mõne tunni ära ja siis laskis mind jälle ringi joosta ja jälle tegi. Joonistas vahepeal tamme ja "

Virve sai kunstnikult ühe töö koopiatest, kuid müüs selle 1959. aastal rahapuudusel ära. “Tänapäeval enam ei oleks ära müünud, aga sel ajal nagu ise olin noor ja ei oskand hinnata," kahetseb ta nüüd.

“Ja ega ta siis kuulus olnud. Kohapeal ju talumehed täitsa naersid teda: noor mees, istub seal tamme all päevad läbi. Et tulgu tööle - põllule, heinatööle."

“Virve" aga oli Ammendes tõepoolest menukas. 15 000 kroonilt alanud pakkumine lõppes 38 000 peal. Taiese ostis telefonitsi oksjonil osalnud kunstihuviline.


©2002-2004 Pärnu Postimees


Viimati lisatud teosedOtsi konkreetset autorit nime või nimeosa järgi.
Täisnimekiri on nähtav ülal lingi Autorid kaudu.

Vaata tehnikate järgi  —  

Vaata teemade järgiKunsti ost ja müük
E-Kunstisalong pakub laias valikus klassikalist ja modernset kunsti. Enamik galeriis müügil olevaid töid on üleval ka koduleheküljel. Vaata veebis või tule galeriisse vaatama!


Head Eesti kunsti

Eesti kunsti müük, kunstigalerii, kunstioksjonid, vanem Eesti kunst, kaasaegsed Eesti kunstinkud. Eesti maal, graafika, skulptuur, terrakota, akvarell, õlimaal ja pastell.

Alates 1997. aastast
Galerii alustas tööd jaanuaris 1997. E-Kunstisalong korraldab oksjone, müüb kunstiklassikat ja kaasaegset kunsti, kureerib näitusi ning annab välja kunstialbumeid.


Eesti kunstioksjonid

Kas teadsid, et E-kunstisalong on Eesti vanim järjepidevalt tegutsev galerii, mis on pidevalt korraldanud kunstioksjoneid. Tule kindlasti osalema kevadoksjonile ja sügisoksjonile!

Vaata ka galerii tegemisi Facebookis

Kontaktandmed
E-Kunstisalong OÜ, reg. 11699523,
Tehase 16, Tartu, 50107 
E-mail 
Kontakttelefon (+372) 7366 777

Veebidisain ja FastLion CMS aara.ee

Reedene kunstioksjon päädis üllatusega

Reedeõhtusel kunstioksjonil Pärnu Ammende villas müüdi Eduard Viiralti populaarseim töö “Virve" 38 000 krooniga, elava pakkumise põhjustas tõenäoliselt see, et kohal oli Viiralti modell, praegu Pärnus pensionipõlve pidav Virve Heinlaid Pilt: 1943 Reedeõhtusel kunstioksjonil Pärnu Ammende villas müüdi Eduard Viiralti populaarseim töö “Virve" 38 000 krooniga, elava pakkumise põhjustas tõenäoliselt see, et kohal oli Vii..

Reedene kunstioksjon päädis üllatusega

www.e-kunstisalong.ee © 2024 E-kunstisalong OÜ » Hea Eesti kunsti ost ja müük