Tartu kunstnikud jäädvustasid suvetunnet Pärnu linnagalerii avas kontserdimaja kolmandal korrusel maalinäituse “Suvine Pärnu", kus on eksponeeritud üle 30 pildi augustikuisest suvepealinnast. Pärnu Postimees Tartu kunstnikud jäädvustasid suvetunnet
Anno 1997
Eesti kunsti esindusgalerii E-Kunstisalong alustas tööd jaanuaris 1997 ja on kõige vanem eragalerii Eestis. Galerii on korraldanud oksjone 26 aastat, järjekorras on tulemas 53.oksjon. E-Kunstisalong tegeleb eesti kunstiklassika ja kaasaegse kunsti müügiga ning näituste korraldamisega.

E-poest ostetud teosed saadame teieni kulleriga
1-3 tööpäeva jooksul. Transport alates 20 €.

Tartu kunstnikud jäädvustasid suvetunnet

Karin Klaus 14. sept. 2007

Pärnu linnagalerii avas kontserdimaja kolmandal korrusel maalinäituse “Suvine Pärnu", kus on eksponeeritud üle 30 pildi augustikuisest suvepealinnast.Galerist Karin Kukk riputab üles maali ühest paljudest Pärnu sümbolitest.
Foto: Urmas LuikPärnut maalis 13. augustil linna saabunud kunstnike dessant Tartust, osalejaid oli Tallinnast ja Viljandimaaltki. Kokku jäädvustas linna ligi 20 inimest, nii et kõik teosed ei mahtunudki kontserdimaja väljapanekule.

Rahvas nõuab linnapilte

Kunstnikud koondas Pärnu-aktsiooniks ühise mütsi alla E-Kunstisalongi juhataja Tiia Karelson, kes on korraldanud linnamaalimissessioone seni Tartus. “Panime enne oma oskused kodus proovile ja alles siis julgesime külla tulla," ütles Karelson. “Tulime just Pärnusse, sest meie galeriist küsitakse tihti linnavaateid, sealhulgas Pärnu vaateid."

Karelson arvas, et ehk paeluvad linnamiljöö kujutuste juures nende tuttavlikkus ja nostalgilisus, näiteks teise linna kolides on meeldiv päevatööst väsinuna koju saabudes armsale vaatele pilk heita. Samal ajal on tegu üsna traditsioonilises stiilis maalidega, mis on happening’idest väsinud kunstipublikule mõnevõrra kergemini mõistetavad ja aitavad inimestel taas kunsti juurde teed leida.

“Enamik sellel näitusel esitatud töid on akadeemilist laadi," rääkis Karelson. “Muidugi võib iga pildi kohta öelda, et see on Pärnu. Kindlasti pakuvad need teosed äratundmisrõõmu, tekitavad pikal talvel mõnusat suvist tunnet ja positiivseid emotsioone."

Algul kaalusid E-Kunstisalongi noored galeristid Karin Kukk ja Kadri Asmer Haapsallu sõitmist, kuid lõpuks otsustasid Pärnu kasuks. Tartu kunstnikud väisasid Pärnut ühel palavaimal suvepäeval, kui linnas oli 22 000 külastajat. Karelsoni ütlust mööda said kunstnikud päris hea kogemuse, sest rahvast oli linnas tohutult.

Tänavatel, parkides ja rannas molberti taga istuvad kunstnikud tekitasid palju huvi ning igaüks ei suutnudki sellistes oludes tööle keskenduda. Kõik maalid pole kohapeal sündinud, mõni kunstnik käis Pärnus varem, mõni hiljem.

“Tahtsime tuua kunstnikku tänavapilti," ütles Karelson. “Kõik teavad ju Pariisi tänavakunstnikke, kes kuuluvad linna juurde. Otse kunstnikult pilti osta on eriline tunne, selles maalis on säilinud looja emotsioonid ja kogu energia."

Pärnu eriline valgus

Põhiliselt on kunstnikud jäädvustanud vanalinna, kirikuid, Teatriväljakut ja Rüütli tänavat, kuid paljud maalid kujutavad ka randa, varjulisi parke ja natuke tööstuslikumaid jõevaateid. Toreda erandina on näitusel Tarmo Roosimöldri talvine maal “Tindipüüdjad Pärnu lahel".

Karelsoni väitel on linnavaadetel kõrgem pilotaa¾, kui neil kajastuvad ka Pärnu suvine rahvarohkus ja figuurid, mille maalimine nõuab kogemusi, oskusi ja julgust. Võib-olla oli see üks põhjus, miks Pärnu linnagalerii andis preemia Enno Allikule ja ostis oma kogusse tema maali “Tuhat ja üks suvitajat Pärnu rannas", kus kujutatud just inimesi tulvil plaa¾.

Näituse avamisele saabunud kunstnikud kiitsid üksmeelselt toredat Pärnus veedetud aega ning suvepealinna vaba ja muretut vaimu. Piibe Arraku sõnade järgi on siinne atmosfäär suurepärane, peale selle paelusid teda pärnapuude alleed, avarus ja valguski olevat Pärnus kuidagi hoopis erilised.

“Igaüks võiks suvel mõneks päevakski Pärnusse tulla," arvas kunstnik Imbi Kruuv. “Eesti on tunduvalt mitmekülgsem, kui ta kodus teleri ees istudes paistab. Tuleb see teistmoodi valgusest või puhkajate muretusest, aga Pärnus on suvel eriline õhustik, tartlasedki käituvad siin teistmoodi, nagu mingi kiuks tuleb sisse. Seda tunnet ja feeling’ut on minu meelest tunda maalidelgi, kuigi need on maalitud valdavalt Tartus."

Näitus jääb avatuks 30. septembrini ja maale võib ostmiseks broneerida.

Pärnu Postimees


Viimati lisatud teosedOtsi konkreetset autorit nime või nimeosa järgi.
Täisnimekiri on nähtav ülal lingi Autorid kaudu.

Vaata tehnikate järgi  —  

Vaata teemade järgiKunsti ost ja müük
E-Kunstisalong pakub laias valikus klassikalist ja modernset kunsti. Enamik galeriis müügil olevaid töid on üleval ka koduleheküljel. Vaata veebis või tule galeriisse vaatama!


Head Eesti kunsti

Eesti kunsti müük, kunstigalerii, kunstioksjonid, vanem Eesti kunst, kaasaegsed Eesti kunstinkud. Eesti maal, graafika, skulptuur, terrakota, akvarell, õlimaal ja pastell.

Alates 1997. aastast
Galerii alustas tööd jaanuaris 1997. E-Kunstisalong korraldab oksjone, müüb kunstiklassikat ja kaasaegset kunsti, kureerib näitusi ning annab välja kunstialbumeid.


Eesti kunstioksjonid

Kas teadsid, et E-kunstisalong on Eesti vanim järjepidevalt tegutsev galerii, mis on pidevalt korraldanud kunstioksjoneid. Tule kindlasti osalema kevadoksjonile ja sügisoksjonile!

Vaata ka galerii tegemisi Facebookis

Kontaktandmed
E-Kunstisalong OÜ, reg. 11699523,
Tehase 16, Tartu, 50107 
E-mail 
Kontakttelefon (+372) 7366 777

Veebidisain ja FastLion CMS aara.ee

Tartu kunstnikud jäädvustasid suvetunnet

Galerist Karin Kukk riputab üles maali ühest paljudest Pärnu sümbolitest Foto: Urmas Luik Pärnut maalis 13 Pärnu linnagalerii avas kontserdimaja kolmandal korrusel maalinäituse “Suvine Pärnu", kus on eksponeeritud üle 30 pildi augustikuisest suvepealinnast.

Tartu kunstnikud jäädvustasid suvetunnet

www.e-kunstisalong.ee © 2024 E-kunstisalong OÜ » Hea Eesti kunsti ost ja müük