Vaimuhaiget kunstnikku paelusid loomad Sajand vanad Paul ja Karl Burmani joonistused, mida pole kuskil avalikult näha olnud, jõudsid E-kunstisalongis vaatajate ette. Arhitektina leiba teeninud Karli hooldada olnud vaimu. . mai 1965 Tallinn) oli arhitekt ja akvarellist Vaimuhaiget kunstnikku paelusid loomad
Anno 1997
Eesti kunsti esindusgalerii E-Kunstisalong alustas tööd jaanuaris 1997 ja on kõige vanem eragalerii Eestis. Galerii on korraldanud oksjone 26 aastat, järjekorras on tulemas 53.oksjon. E-Kunstisalong tegeleb eesti kunstiklassika ja kaasaegse kunsti müügiga ning näituste korraldamisega.

E-poest ostetud teosed saadame teieni kulleriga
1-3 tööpäeva jooksul. Transport alates 20 €.

Vaimuhaiget kunstnikku paelusid loomad

Raimu Hanson, Tartu Postimees 11. märtsil 2016

Sajand vanad Paul ja Karl Burmani joonistused, mida pole kuskil avalikult näha olnud, jõudsid E-kunstisalongis vaatajate ette. Arhitektina leiba teeninud Karli hooldada olnud vaimu..

Sajand vanad Paul ja Karl Burmani joonistused, mida pole kuskil avalikult näha olnud, jõudsid E-kunstisalongis vaatajate ette. Arhitektina leiba teeninud Karli hooldada olnud vaimuhaige vend Paul läks kunstilukku Eesti esimese animalistina. «Me teame, ta kannatas waimunõrkuse all kogu aeg. Kuid millest ta unistas - terwisest, kewadisest elurõõmust - sellest ta maalis, ja tast jääb ilus kunstnikukuju meie kunstiajalukku.»

Nõnda nagu lõpeb ajalehes Kaja 6. juunil 1934 avaldatud Paul Burmani nekroloog, nii on ka läinud. Kunstiloos on tal oma kindel koht.

«Ta töist hõõgub wastu päikest, soojust, walgust ja rõõmu elust. Ta armastas loodust ja maaelu. Ta ei pääsenud ühestki hobusest wõi pullist mööda, seda joonistamata. Ja lilli ta maalis alati,» meenutab teda järelehüüe ajalehes.

Soomest Tartusse

Kuidas haruldased joonistused Tartusse jõudsid? E-kunstisalongi poole pöördus Soome kodanik, kelle surnud tädi vara hulgast leiti kunstiteoseid, sealhulgas üksteist Paul Burmani ja kaks Karl Burmani joonistust.

«Nad olid kõik raamimata, omanik oli neile pannud oskamatult ümber paberteibi, et joonistused ei rebeneks,» ütles E-kunstisalongi omanik Tiia Karelson. «Meie restauraator nägi palju vaeva.»

Eile vaatamiseks välja pandud piltidel on kujutatud küülikuid, lehmi ja pulle, eesel, tsirkuseponisid. Ühel Tallinna vaatel on hobune ja teisel esiplaanil väike koer. Et vennad Burmanid olid baltisakslased, on joonistuste tagaküljele kirjutatud saksakeelsed tekstid piltidel kujutatu kohta. Hinnad on lisatud Soome markades.

Kunstiajaloo magistrant ja galerist Airi-Kairi Kaasik oletab, et joonistused pärinevad aastast 1918. Sellele viitavad hinnad markades ja fakt, et samal aastal läks Tallinnast Helsingisse ports töid. Neist pidi saama näitus, mis aga ei toimunud. Mõned teosed toodi Tallinna ja hävisid tules, mõned osteti Soomes ära.

«Paul Burman oli meie esimene animalist. Ta kujutas loomi, sest tema inimpelglik loomus ei lasknud inimfiguuri hästi kujutada,» ütles Kaasik. «Loomadega leidis ta hingelise sideme ja seepärast leidub neid tema töödes hästi palju. Isegi linnavaadetesse on sattunud näiteks koer või hobune.»

Kui Paul Burman viibis Seevaldi vaimuhaiglas, joonistas ta sealgi lakkamatult. «See oli tema elamise viis,» ütles Karelson.

Kolm tööd oksjonile

Näitusel on kõik Soomest saadud pildid koos aprillikuu alguseni.

E-kunstisalong paneb kaks Paul Burmani ja ühe Karl Burmani töö oma kevadoksjonile, mis toimub 2. aprillil.

Valmivas kataloogis on muu hulgas kirjas, et Paul Burmani venna Karli kunstiloomingust on suur osa tänapäeval kättesaamatu, sest Teises maailma­sõjas hävis tema Kadrioru ateljee, kus asusid ta tööd.

Samuti on kataloogis märgitud, et Eesti esimeseks animalistiks peetud Paul Burmani kohta kirjutas üks tema õpetajaid, kunstnik Ants Laikmaa 1906. aastal, et noort kunstnikku «ootab «elajate elukujutajana» suur tulevik».

Vendade Paul ja Karl Burmani joonistuste näitus

• E-kunstisalongis (Tehase 16)

• Paul Wilhelm Burman (28. veebruar 1888 Kamjanets-Podilski lähedal - 3. juuni 1934 Tallinn) oli maalikunstnik ja graafik, esimene animalist Eesti kunstis.

• Karl Friedrich Burman (17. mai 1882 Sumõ, Harkovi kubermang - 10. mai 1965 Tallinn) oli arhitekt ja akvarellist.


Viimati lisatud teosedOtsi konkreetset autorit nime või nimeosa järgi.
Täisnimekiri on nähtav ülal lingi Autorid kaudu.

Vaata tehnikate järgi  —  

Vaata teemade järgiKunsti ost ja müük
E-Kunstisalong pakub laias valikus klassikalist ja modernset kunsti. Enamik galeriis müügil olevaid töid on üleval ka koduleheküljel. Vaata veebis või tule galeriisse vaatama!


Head Eesti kunsti

Eesti kunsti müük, kunstigalerii, kunstioksjonid, vanem Eesti kunst, kaasaegsed Eesti kunstinkud. Eesti maal, graafika, skulptuur, terrakota, akvarell, õlimaal ja pastell.

Alates 1997. aastast
Galerii alustas tööd jaanuaris 1997. E-Kunstisalong korraldab oksjone, müüb kunstiklassikat ja kaasaegset kunsti, kureerib näitusi ning annab välja kunstialbumeid.


Eesti kunstioksjonid

Kas teadsid, et E-kunstisalong on Eesti vanim järjepidevalt tegutsev galerii, mis on pidevalt korraldanud kunstioksjoneid. Tule kindlasti osalema kevadoksjonile ja sügisoksjonile!

Vaata ka galerii tegemisi Facebookis

Kontaktandmed
E-Kunstisalong OÜ, reg. 11699523,
Tehase 16, Tartu, 50107 
E-mail 
Kontakttelefon (+372) 7366 777

Veebidisain ja FastLion CMS aara.ee

Vaimuhaiget kunstnikku paelusid loomad

Sajand vanad Paul ja Karl Burmani joonistused, mida pole kuskil avalikult näha olnud, jõudsid E-kunstisalongis vaatajate ette Arhitektina leiba teeninud Karli hooldada olnud vaimuhaige vend Paul läks kunstilukku Eesti esimese animalistina Sajand vanad Paul ja Karl Burmani joonistused, mida pole kuskil avalikult näha olnud, jõudsid E-kunstisalongis vaatajate ette. Arhitektina leiba teeninud Karli hooldada olnud vaimu..

Vaimuhaiget kunstnikku paelusid loomad

www.e-kunstisalong.ee © 2024 E-kunstisalong OÜ » Hea Eesti kunsti ost ja müük