Valik vaikelusid kolmest sajandist Koostöös E-Kunstisalongiga esitleb Ammende villa valikut silmapaistvate eesti kunstnike töödest. Valik, mis on mõeldud nii vaatamiseks kui soetamiseks, on mitmekesine. ©2002-2004 Pärnu Postimees Valik vaikelusid kolmest sajandist
Anno jaanuar 1997
Tere tulemast Eesti kunsti esindusgaleriisse
Tehase 16, Tartu E-Kaubamajas,
Avatud: E–R 10–18 ja L 10–16
Kõik kodulehel olevad teosed on galeriis saadaval.
Ostude saatmine uksest ukseni 1-2 tööpäeva jooksul. Hind Eesti piires 20 eurot.

Valik vaikelusid kolmest sajandist

Annela Raud Selge 9. aprillil 2005

Koostöös E-Kunstisalongiga esitleb Ammende villa valikut silmapaistvate eesti kunstnike töödest. Valik, mis on mõeldud nii vaatamiseks kui soetamiseks, on mitmekesine.

Eksponeeritud on 20 teost, mida seob ühine pealkiri “Vaikelud". Kõrgemas kunstikoolis Pallas hariduse saanud kunstnikest on esindatud Ernst Hallop (1908-1980), kes lõpetas Pallase 1934. aastal. Ta täiendas end 1935-37 Inglismaal, Prantsusmaal ja Itaalias.

Hallopi natüürmordi kompositsiooni keskmeks on ümaravormiline atraktiivne kõrvits, mida tihti kohtab pallaslaste vaikeludes, meeleolukust lisavad poolik leivapäts, või ja nuga.

Rudolf Sepp (1902-1980), kes õppis Pallases maalimist Nikolai Triigi ja Konrad Mäe juhendamisel ja lõpetas kooli 1938. aastal Ado Vabbe õpilasena, on esindatud oma tööga “Natüürmort kaladega".

Vaikelu omab kunstniku loomingus küllalt olulist kohta. Sepa noorpõlve natüürmordid on maalitud hoogsate, pinda vaevalt katvate pintslitõmmetega. Need vaikelud mõjuvad õhuliste ja meeleolukatena.

“Natüürmort kaladega" on täis valgusreflekse. Kunstnik naudib valguse mängu kahel klaaspudelil. Kalad oma vormi ja värviga on kompositsiooni atraktiivne lisand. Maal on reprodutseeritud kunstniku 1963. aastal ilmunud kataloogis.

Haruldane looming

Mats Masari, varem Eugen Massali (1915-1941) teoses “Natüürmort skulptuuriga" on tunda Pallase õppejõu ja juhendaja Kaarel Liimandi mõju. Sinakasrohekad toonid ning aktsendina punase ja kollase sissetoomine meenutab väga Kaarel Liimandi loomingut. Masari looming on haruldane ning annab suurepärase ettekujutuse Pallase maalikoolitusest.

Näitusel on eksponeeritud ka tundmatu kunstniku teos “Vaikelu savist kannu ja puuviljadega", mis on valminud umbes 1860-90. Maalil on kunstniku signatuur, mis on raskesti loetav (Schultz või Schwartz). Kunstnik on jäädvustanud laual olevad esemed natuuritruult ja hea vormitundega.

Aksel Eist (1930-2000) on esindatud kahe tööga, need on 1995. aastal valminud “Natüürmort saiaga" ja “Natüürmort pudelitega". Kunstiõpetust sai Eist E. ja M. Arraku ateljeekoolis. Viljelnud on kunstnik natüürmorti, portree-, maastiku- ja lillemaali.

E. ja M. Arraku maaliateljees omandas kunstihariduse ka Jüri Marran (sündinud 1937), kelle töödest on näitusel “Natüürmort õuntega". Tartu ülikooli füüsika eriala lõpetanud Marran on teinud raamatuillustratsioone (Karl August Hindrey “Aovalged aknad", 1995) ja kavandanud Vanemuises lavakostüüme.

Jõuline laad

1964. aastal toimus Tartu kunstimuuseumis kolme toonase noore maalikunstniku Kaljo Polli, Ilmar Malini ja Efraim Allsalu näitus, mis pani kriitikud neist rääkima kui uuest võimsast järelkasvust Tartu kunstipildis.

Polli (1928-2004) laad oli neist kolmest kõige jõulisem ning mehisem. “Vaikelu õuntega" on maalitud samuti ekspressiivselt, esemete kontuurid oma tumeda koloriidiga mõjuvad raskepäraselt. Kolm õuna toovad maali heledamaid toone ja helgemaid meeleolusid.

1970.-80. aastatel oli Helle Vahersalu (sündinud 1939) tuntud kui portretist, kes jäädvustas oma töödes toonaseid kultuuriinimesi. Vaikelus “Kannuga" on ese maalimise ajendiks, kuid protsessi tulemusel sulandub kannu vorm maalipindadesse ning kunstnik jõuab lõpuks abstraktse värvimänguni.

Jüri Arrakult on väljas 60ndatel valminud maalid "Natüürmort pottidega" ja “Natüürmort saia ja leivaga".

Malle Leisi (sündinud 1940) vaba ja fragmentaarse ülesehitusega pildid rajanevad selgepiiriliste erksate värvipindade mõjul, üksikosad on maalitud täpselt ja plastiliselt. Viljelnud klassikalisi ¾anre: lillede ja puuviljadega natüürmorti, maastikumaali, figuraalkompositsiooni ja portreed. Maal “Viinamarjad" valmis 2003. aastal.

Eesti kunstnike nooremat põlvkonda esindavad Jan Tammik, Kerttu Lätt ja Laura Kõiv.

Et eri ajastute kunstnike töödes on ühiseid jooni, on neid ka iga ajastu kunstnike töödes. Vaadates vanema ja noorema põlvkonna töid, kutsub see otsima ühisjooni, mis iseloomustavad näitust tervikuna.

On tunda vanema põlvkonna kunstnike mõjutusi nooremate autorite juures. Otsides ühist, võib leida neid värvikooskõlade loomisel ja suurel töömahul tervikuna.©2002-2004 Pärnu Postimees


Viimati lisatud teosedOtsi konkreetset autorit nime või nimeosa järgi.
Täisnimekiri on nähtav ülal lingi Autorid kaudu.

Vaata tehnikate järgi  —  

Vaata teemade järgiKunsti ost ja müük
E-Kunstisalong pakub laias valikus klassikalist ja modernset kunsti. Enamik galeriis müügil olevaid töid on üleval ka koduleheküljel.

Alates 1997. aastast
Galerii alustas tööd jaanuaris 1997. E-Kunstisalong korraldab oksjone, müüb kunstiklassikat ja kaasaegset kunsti ning kureerib näitusi.

Vaata ka galerii tegemisi Facebookis

Kontaktandmed
E-Kunstisalong OÜ, reg. 11699523,
Tehase 16, Tartu, 50107 
E-mail 
Kontakttelefon (+372) 7366 777

Veebidisain ja FastLion CMS aara.ee

Valik vaikelusid kolmest sajandist

Eksponeeritud on 20 teost, mida seob ühine pealkiri “Vaikelud" Kõrgemas kunstikoolis Pallas hariduse saanud kunstnikest on esindatud Ernst Hallop (1908-1980), kes lõpetas Pallase 1934 Koostöös E-Kunstisalongiga esitleb Ammende villa valikut silmapaistvate eesti kunstnike töödest. Valik, mis on mõeldud nii vaatamiseks kui soetamiseks, on mitmekesine.

Valik vaikelusid kolmest sajandist

www.e-kunstisalong.ee © 2018 E-kunstisalong OÜ » Kunsti ost ja müük