Välislätlase maalid keldrist näitusele Rocca al Mare galeriis on avatud “Rootsist leitud aarde", lätlase Vilis Valdmanise näitus. ee/kultuur/366248 Välislätlase maalid keldrist näitusele
Anno jaanuar 1997
Tere tulemast Eesti kunsti esindusgaleriisse
Tehase 16, Tartu E-Kaubamajas,
Avatud: E–R 10–18 ja L 10–16
Kõik kodulehel olevad teosed on galeriis saadaval.
Ostude saatmine uksest ukseni 1-2 tööpäeva jooksul. Hind Eesti piires 20 eurot.

Välislätlase maalid keldrist näitusele

Riin Kübarsepp 15. dets. 2006

Rocca al Mare galeriis on avatud “Rootsist leitud aarde", lätlase Vilis Valdmanise näitus.

Viimase paari aasta jooksul on Rootsist ära toodud lugematul hulgal Eestist pagulastena lahkunud kunstnike töid ja tundub, et see, mida sealt veel leida võib, on põhjatu. Kuid eestlaste kõrval leidsid Rootsis oma koha ja uue kodu ka paljud läti autorid.

E-kunstisalongi galerist Tiia Karelson jätkab Rootsis kadunud aarete otsinguid. Kui kevadel tulid nn kapist välja eestlase Gustav Mägi teosed, siis nüüd on Karelson Stockholmist ära toonud lätlase Vilis Valdmanise kunstipagasi.

1906. aastal Ce-sises sündinud autor emigreerus Teise maailmasõja ajal Rootsi, kus ta 1980. aastal suri. Elades kuni 1964. aastani Vermlandis, kolis ta edasi Jakobsbergi, kus teenis elatist peamiselt plakatikunstnikuna, osaledes ühtlasi aktiivselt nii läti kui ka rootsi kunstnike väljapanekutel. Samuti korraldas ta võõrsil arvukalt personaalnäitusi.

Lihtsas taluperekonnas üles kasvanuna asus ta ometi õppima joonistamist ja maali nimekate professorite Ludolfs Libertsi ja Konrads Ubansi juurde Riia rahvusülikooli.

1938. aastal lõpetas Valdmanis Läti kunstiakadeemia maastikustuudio Vilhelms Purvitise käe all. Purvitis oli ühtlasi tema diplomitöö juhendaja. Tema kindel, vaba ja sundimatu pintslitõmme kajastub ka autori hilisemates töödes. Valdmanise maalilaad on klassikaliselt realistlik, mis keskendub peamiselt kaunitele maastikuvaadetele.

Hiljem oli Valdmanis Mukusalase kunstnike ühenduse liige. Ühenduses võttis ta akiivselt osa ka organisatsioonilisest tegevusest ning aitas kaasa Läti riikliku kunstifondi arengule.

Kergelt provintslik laad

Riia kesklinnas asub nimekas Anyonija galerii, kus leidub hulk Valdmanise töid. Pärast E-kunstisalongis korraldatud näitust jõuab ka Valdmanise Rootsist leitud loominguline pärand taas vahetusväljapanekuna Anyonija seinu katma.

Iseloomulik on ka iga töö tagaküljel paiknev rootsikeelne templijälg “Blumsilt 1980. aastast Järfällas". Räbaldunud papitükkidele maalitud tööde seisukord meenutas Karelsoni sõnul sõjaaegseid niiskusest ning tulest-veest läbi käinud taieseid. Keldris olevat need tõepoolest seisnudki.

Pärast pikaaegset restaureerimist ja raamimist said pildid uue kuue ja säravad oma värvierksuses. Valdmanis on väga maaliline, jõulise pintslitõmbega tundlik kolorist. Eesti kunsti kontekstis on tema pildid kodused ning tuttavlikud, sest männisalusid, külateid ja tarekesi järveserval on ju ka meil. Seetõttu leiabki Pallase koolkonna esindajate loomingust palju samasuguseid jooni.

Valdmanis torkab selgelt silma vana hea maalikooliga ja on oma ala professionaal. Vaba käega on ta suutnud tabada ka täpseid atmosfäärinähtusi.

Võib küll täheldada tendentse kergele provintslikule laadile ja kinnistumist liigsetesse traditsioonilistesse idüllidesse, kuid see ongi väärtus omaette.

Läti kunstnik

Pagulaskunst

Vilis Valdmanise (1906-1980)

•• maalide näitus

•• Rocca al Mare galeriis

•• 20. novembrist 13. detsembrini



12. detsember 2006


Artikli püsiviide http://www.epl.ee/kultuur/366248


Viimati lisatud teosed



Otsi konkreetset autorit nime või nimeosa järgi.
Täisnimekiri on nähtav ülal lingi Autorid kaudu.

Vaata tehnikate järgi



  —  

Vaata teemade järgi



Kunsti ost ja müük
E-Kunstisalong pakub laias valikus klassikalist ja modernset kunsti. Enamik galeriis müügil olevaid töid on üleval ka koduleheküljel.

Alates 1997. aastast
Galerii alustas tööd jaanuaris 1997. E-Kunstisalong korraldab oksjone, müüb kunstiklassikat ja kaasaegset kunsti ning kureerib näitusi.

Vaata ka galerii tegemisi Facebookis

Kontaktandmed
E-Kunstisalong OÜ, reg. 11699523,
Tehase 16, Tartu, 50107 
E-mail 
Kontakttelefon (+372) 7366 777

Veebidisain ja FastLion CMS aara.ee

Välislätlase maalid keldrist näitusele

Viimase paari aasta jooksul on Rootsist ära toodud lugematul hulgal Eestist pagulastena lahkunud kunstnike töid ja tundub, et see, mida sealt veel leida võib, on põhjatu Kuid eestlaste kõrval leidsid Rootsis oma koha ja uue kodu ka paljud läti autorid Rocca al Mare galeriis on avatud “Rootsist leitud aarde", lätlase Vilis Valdmanise näitus.

Välislätlase maalid keldrist näitusele

www.e-kunstisalong.ee © 2018 E-kunstisalong OÜ » Kunsti ost ja müük