Vaade Toompeale
dateerimata, 1900-ndat pastell, paber . signeeritud 29 x 35,5
Alghind: 37 000/ € 2 365
5. XX sajandi eesti kunsti meistrid19.12.2000 Tallinnas, Mustpeade Maja Nikolai Triigi õpingute aeg 1905. aastal Ants Laikmaa ateljeekoolis oli lühiajaline. Laikmaa stuudium pani suurt rõhku tööle elava modelliga ja maastikule. Ta õpetas õpilasi esmalt üldvormi paika panema ning nähtut valgustugevuse ning erineva tonaalsusega modelleerima. Toompea vaadet esineb ka teiste Laikmaa õpilaste töödes. Just Laikmaa ateljeekoolis maalis Triik pastellidega, hiljem on ta antud tehnikat viljelenud vaid paaril korral.
Vaade Toompeale oma maalilisuse ning kohatises abituses on meistri katsetuste ja enesotsimiseaega kuuluv töö. Samas on antud linnavaates näha meistri hilisemale loomingule iseloomulikku juugendlikku kontuuri. Nii varajasi Triigi maale kohtab väga harva.
Nikolai TriikTriik sündis 1884. aastal Tallinnas. Suri 1940. aastal. Astus 1901. aastal Peterburi Stieglitzi kunsttööstuskooli. Jätkas õpinguid Tallinnas Ants Laikmaa ja 1906. aasta alguses Peterburis J. Braszi ateljees. Sõitis kevadel Helsingisse, veetis suve Ahvenamaal ja astus sügisel Soome Kunstiühingu kooli. Siirdus aasta lõpus Pariisi, kus õppis F. Colarossi vabaakadeemias, Académie Julian'is ning 1907–08 École des Beaux-Arts'is G. Férrier' juures. Läks 1908 uuesti Peterburi ja täiendas end vabakuulajana Kunstide Edendamise Seltsi koolis. Sõitis 1910 Kopenhaagenisse ja sealt Berliini, kus jätkas enesetäiendamist ja loometööd.Siirdus 1921 Tartusse ja asus tööle kunstikoolis Pallas, juhatas seal 1922. aastast maaliateljeed.Triigi põhialaks sai portree, temast kujunes oma ajastu hinnatuim portretist. Jäädvustades tollaseid silmapaistvaid eesti haritlasi ja loovisiksusi, rõhutas ta nende vaimsust ja sisemist väärikust, isikuti ka dramatismi.