Põgusalt galeriidest ja ajaloost
Kunstigalerii tähendab kõige traditsioonilisemas mõttes ruumi, kus eksponeeritakse visuaalset kunsti. Galerii on aga midagi palju enamat – see on erilise auraga koht, kus saavad kokku erinevad nägemused maailmast. See on koht, mis aitab kaasa kunstipärandi säilitamisele, eksponeerimisele ning levikule.
Lääne kultuuriruumis on märke esimeste galeriide tekkest 15. sajandi keskpaigast. Need asusid tavaliselt paleedes või kirikutes. Kunsti eksponeerimine oma lossis oli märk jõukusest ning kõrgest staatusest. Mida aeg edasi, seda suuremaks kasvasid aristokraatide kunstikollektsioonid ning tekkis tarvidus spetsiaalselt kunsti eksponeerimisele pühendatud hoonete järele. Nii tekkisid esimesed kunstimuuseumid.
Kommerts- või müügigaleriide alguseks peetakse 19. sajandi teist poolt. Selleks perioodiks oli märgatavalt tõusnud inimeste hulk, kes soovisid ning said võimaldada kultuurilise ning esteetilise väärtusega esemeid – kunsti. Müügigaleriide teke tõi kaasa muutused majanduses ning dünaamikas kunstimaastikul. Pildile tulid kunstidiilerid ja galeristid, kes olid lüliks kunstniku ning kunstiostja vahel.
Eestis tekkisid esimesed eragaleriid 1990ndatel aastatel ja õigepea hakati korraldama kunstioksjoneid, kujunes välja kohalik kunstiturg. Tänu sellele sai hoo sisse kunsti kogumine ning tänapäeval saame rääkida suurtest erakollektsionääridest, kes korraldavad näitusi, koostavad katalooge ja teevad koostööd kunstimuuseumide ja ajaloolastega.
1997. aasta jaanuaris avas Tartus uksed E-Kunstisalong. Galerii omaniku Tiia Karelsoni sõnul oli aeg küps ning inimestel tekkinud soov eristuda. Esimene kunstisalongi korraldatud oksjon leidis aset 9. aprillil 1999. aastal kohvikus Werner. Edaspidi korraldati kunstioksjone regulaarselt ning aidati kaasa eesti kunstituru kujunemisele.
Eragalerii rolli kunstimaastikul on raske üle hinnata. Lisaks kunsti vahendamisele ja kunstnike toetamisele aitavad galeriid kaasa kultuuripärandi talletamisele: galerii kogub kokku kunstiteosed, mis teinekord pole aastakümneid kapi tagant või laka pealt välja saanud ja laseb vajadusel teoseid puhastada, restaureerida ning hoiustab neid sobivatel tingimustel kuniks teos leiab õige omaniku.
Rõõm on osaleda galeristina teostele uue elu andmisel. Tänu sellele tunnen, et panustan kunstimaailma rikkusse ja mitmekesisusse, kultuuripärandi talletamisesse ning et annan omapoolse panuse kunstnike ja nende tööde avastamisele. Tunnen, et olen osa ajaloost.
Theresa Tompel E-Kunstisalongi galerist |
Kunsti ost ja müük
E-Kunstisalong pakub laias valikus klassikalist ja modernset kunsti. Enamik galeriis müügil olevaid töid on üleval ka koduleheküljel. Vaata veebis või tule galeriisse vaatama!
Head Eesti kunsti
Eesti kunsti müük, kunstigalerii, kunstioksjonid, vanem Eesti kunst, kaasaegsed Eesti kunstinkud. Eesti maal, graafika, skulptuur, terrakota, akvarell, õlimaal ja pastell.
Alates 1997. aastast
Galerii alustas tööd jaanuaris 1997. E-Kunstisalong korraldab oksjone, müüb kunstiklassikat ja kaasaegset kunsti, kureerib näitusi ning annab välja kunstialbumeid.
Eesti kunstioksjonid
Kas teadsid, et E-kunstisalong on Eesti vanim järjepidevalt tegutsev galerii, mis on pidevalt korraldanud kunstioksjoneid. Tule kindlasti osalema kevadoksjonile ja sügisoksjonile!
Vaata ka galerii tegemisi Facebookis
Kontaktandmed
E-Kunstisalong OÜ, reg. 11699523,
Tehase 16, Tartu, 50107
E-mail
Kontakttelefon (+372) 7366 777