74 Eesti neiu II Wiiralt saabus tagasi Eestisse 1939. a. pärast pikki eemaloldud aastaid. Alates 28. maist 1942 oli Wiiralt haaratud uue modelli, Ada Sullingu joonistamisest. Juba 23. juunil valmis esimene proovitrükk pehmelaki-kuivnõela tehnikas“Eesti neiust“. Järgmisena võttiski Wiiralt käsile „Eesti neiu“ värvilise akvatinta-pehmelakitehnikas ning augustis alustanud II seisundi proovitrükki kolmelt plaadilt, on Mai Levin kirjutanud. „Selleks tööks kulutas Wiiralt palju aega ja vaeva. Ta otsis kaua sobivat modelli, liikus turul ja tänavatel, sööklates, kohvikutes, maal. Selle tunnistuseks on hulk joonistusi ja etüüde sel teemal. Värviline gravüür on eriti raske tehnika, sest iga värvi jaoks tuleb eraldi valmistada plaat, mis omavahel peavad täpselt sobima. Töö trükkimisega oli raskusi, sest okupatsiooni tingimustes ei olnud võimalik saada vajalikke värve. Eesti neiu priskus ei ole laiale publikule olnud eriti meeltmööda. Kunstniku jaoks kulmineeruvad seal rahvusliku tüübi otsingud. See kuju on maalähedane, töine, asine, mitte just kõrgelennuline, vaid sümpaatne oma teesklematus lihtsuses. Mõte, et just niisuguses kahtlusteta lihtsameelsuses peitub elujõu, püsimise saladus, pidi Wiiraltil pähe tulema ajal, mil võitlus olemasolu eest muutus eriti elementaarseks. Küllap koges ta siis ka teravamalt, kui suurel määral elu naiste najal püsti seisis. „Eesti neiut“ pole Wiiralt püüdnud idealiseerida. Kunstnik tunneb oma tüseda, lihtsameelselt iseteadva, maanaiseliku modelli vastu kaheldamatut sümpaatiat, sest ta tajub selle tüübi ehtsust, elujõulisust“. Eduard Wiiralti „Eesti neiu“ kuulub Eesti Kunstimuuseumi kollektsiooni. Käesolev teos on reprodutseeritud monograafias „Eduard Wiiralt 1898–1954“ (1998) nr 144 all. aastast elas Pariisis 74. Eesti neiu. II proovitrükk 16. august 1942, Eduard Wiiralt E-kunstisalongis Wiiralt Eduard
Anno 1997
Eesti kunsti esindusgalerii E-Kunstisalong alustas tööd jaanuaris 1997 ja on kõige vanem eragalerii Eestis. Galerii on korraldanud oksjone 28 aastat, järjekorras on tulemas 55.oksjon. E-Kunstisalong tegeleb eesti kunstiklassika ja kaasaegse kunsti müügiga ning näituste korraldamisega.

E-poest ostetud teosed saadame teieni kulleriga
1-3 tööpäeva jooksul. Transport alates 25 €.
74. Eesti neiu. II proovitrükk 16.august 1942, Eduard Wiiralt E-kunstisalongis
Eduard Wiiralt (1898-1954)

74. Eesti neiu. II proovitrükk 16.august 1942

Akvatinta, paber. Lm 60,6 x 53,4. Plm 39,3x32,4. Signatuurita.
Alghind: € 5000
55. E-Kunstisalongi oksjon
05.04.2025 Tartu galerii kell 13

Wiiralt saabus tagasi Eestisse 1939.a. pärast pikki eemaloldud aastaid.
Alates 28.maist 1942 oli Wiiralt haaratud uue modelli, Ada Sullingu joonistamisest. Juba 23.juunil valmis esimene proovitrükk pehmelaki-kuivnõela tehnikas“Eesti neiust“. Järgmisena võttiski Wiiralt käsile „Eesti neiu“ värvilise akvatinta-pehmelakitehnikas ning augustis alustanud II seisundi proovitrükki kolmelt plaadilt, on Mai Levin kirjutanud.
„Selleks tööks kulutas Wiiralt palju aega ja vaeva. Ta otsis kaua sobivat modelli, liikus turul ja tänavatel, sööklates, kohvikutes, maal. Selle tunnistuseks on hulk joonistusi ja etüüde sel teemal. Värviline gravüür on eriti raske tehnika, sest iga värvi jaoks tuleb eraldi valmistada plaat, mis omavahel peavad täpselt sobima. Töö trükkimisega oli raskusi, sest okupatsiooni tingimustes ei olnud võimalik saada vajalikke värve.
Eesti neiu priskus ei ole laiale publikule olnud eriti meeltmööda. Kunstniku jaoks kulmineeruvad seal rahvusliku tüübi otsingud. See kuju on maalähedane, töine, asine, mitte just kõrgelennuline, vaid sümpaatne oma teesklematus lihtsuses. Mõte, et just niisuguses kahtlusteta lihtsameelsuses peitub elujõu, püsimise saladus, pidi Wiiraltil pähe tulema ajal, mil võitlus olemasolu eest muutus eriti elementaarseks. Küllap koges ta siis ka teravamalt, kui suurel määral elu naiste najal püsti seisis.
„Eesti neiut“ pole Wiiralt püüdnud idealiseerida. Kunstnik tunneb oma tüseda, lihtsameelselt iseteadva, maanaiseliku modelli vastu kaheldamatut sümpaatiat, sest ta tajub selle tüübi ehtsust, elujõulisust“.
Eduard Wiiralti „Eesti neiu“ kuulub Eesti Kunstimuuseumi kollektsiooni. Käesolev teos on reprodutseeritud monograafias „Eduard Wiiralt 1898–1954“ (1998) nr 144 all.



Eduard Wiiralt (1898-1954)
Graafik Eduard Wiiralt (kodanikunimega Viiralt) sündis 1898. aastal Peterburi kubermangus Tsarskoje Selos. Suri 1954 Pariisis.Kooliteed alustas Kalitinos. Asus 1909 koos vanematega Järvamaale Varangu mõisa. Õppis Koeru Haridusseltsi koolis ja Koeru saksa erakoolis, 1915-1918 Tallinna Kunstitööstuskoolis.Astus 1919 Pallasesse, õppis Anton Starkopfi juures skulptuuri ning Ado Vabbe juures graafikat. Jätkas õpinguid 1922-1923 Pallase stipendiaadina Dresdeni Kunstiakadeemias skulptuuri erialal, kus tema peamiseks õpetajaks oli S. Werner. Samal ajal täiendas end ka graafika alal, töötades P. Wenzeli vasetrükikojas.Pöördus 1923 tagasi Pallasesse ning lõpetas selle 1924. aastal graafiku ja kujurina. Oli 1924-1925 samas graafikaõppejõud.Sattus 1945. aasta sõjakeerises Rootsi, alates 1946. aastast elas Pariisis.
74. Eesti neiu. II proovitrükk 16.august 1942, Eduard Wiiralt E-kunstisalongis

Kunsti ost ja müük
E-Kunstisalong pakub laias valikus klassikalist ja modernset kunsti. Enamik galeriis müügil olevaid töid on üleval ka koduleheküljel. Vaata veebis või tule galeriisse vaatama!


Head Eesti kunsti

Eesti kunsti müük, kunstigalerii, kunstioksjonid, vanem Eesti kunst, kaasaegsed Eesti kunstinkud. Eesti maal, graafika, skulptuur, terrakota, akvarell, õlimaal ja pastell.

Alates 1997. aastast
Galerii alustas tööd jaanuaris 1997. E-Kunstisalong korraldab oksjone, müüb kunstiklassikat ja kaasaegset kunsti, kureerib näitusi ning annab välja kunstialbumeid.


Eesti kunstioksjonid

Kas teadsid, et E-kunstisalong on Eesti vanim järjepidevalt tegutsev galerii, mis on pidevalt korraldanud kunstioksjoneid. Tule kindlasti osalema kevadoksjonile ja sügisoksjonile!

Vaata ka galerii tegemisi Facebookis

Kontaktandmed
E-Kunstisalong OÜ, reg. 11699523,
Tehase 16, Tartu, 50107 
E-mail info@e-kunstisalong.ee
Kontakttelefon (+372) 7366 777

Veebidisain ja FastLion CMS aara.ee

74 Eesti neiu II

Eduard Wiiralt (1898-1954) 74 Eesti neiu Wiiralt saabus tagasi Eestisse 1939.a. pärast pikki eemaloldud aastaid.Alates 28.maist 1942 oli Wiiralt haaratud uue modelli, Ada Sullingu joonistamisest. Juba 23.juunil valmis esimene proovitrükk pehmelaki-kuivnõela tehnikas“Eesti neiust“. Järgmisena võttiski Wiiralt käsile „Eesti neiu“ värvilise akvatinta-pehmelakitehnikas ning augustis alustanud II seisundi proovitrükki kolmelt plaadilt, on Mai Levin kirjutanud. „Selleks tööks kulutas Wiiralt palju aega ja vaeva. Ta otsis kaua sobivat modelli, liikus turul ja tänavatel, sööklates, kohvikutes, maal. Selle tunnistuseks on hulk joonistusi ja etüüde sel teemal. Värviline gravüür on eriti raske tehnika, sest iga värvi jaoks tuleb eraldi valmistada plaat, mis omavahel peavad täpselt sobima. Töö trükkimisega oli raskusi, sest okupatsiooni tingimustes ei olnud võimalik saada vajalikke värve.Eesti neiu priskus ei ole laiale publikule olnud eriti meeltmööda. Kunstniku jaoks kulmineeruvad seal rahvusliku tüübi otsingud. See kuju on maalähedane, töine, asine, mitte just kõrgelennuline, vaid sümpaatne oma teesklematus lihtsuses. Mõte, et just niisuguses kahtlusteta lihtsameelsuses peitub elujõu, püsimise saladus, pidi Wiiraltil pähe tulema ajal, mil võitlus olemasolu eest muutus eriti elementaarseks. Küllap koges ta siis ka teravamalt, kui suurel määral elu naiste najal püsti seisis. „Eesti neiut“ pole Wiiralt püüdnud idealiseerida. Kunstnik tunneb oma tüseda, lihtsameelselt iseteadva, maanaiseliku modelli vastu kaheldamatut sümpaatiat, sest ta tajub selle tüübi ehtsust, elujõulisust“.Eduard Wiiralti „Eesti neiu“ kuulub Eesti Kunstimuuseumi kollektsiooni. Käesolev teos on reprodutseeritud monograafias „Eduard Wiiralt 1898–1954“ (1998) nr 144 all.

74. Eesti neiu. II proovitrükk 16. august 1942, Eduard Wiiralt E-kunstisalongis

Wiiralt Eduard
www.e-kunstisalong.ee © 2025 E-kunstisalong OÜ » Hea Eesti kunsti ost ja müük